Właściciel Formuły 1 przejmie MotoGP?

Amerykańska grupa kapitałowa Liberty Media, właściciel serii wyścigowej Formuła 1, jest blisko zawarcia transakcji wartej 4 mld euro dotyczącej zakupu spółki Dorna Sports organizującej motocyklowe mistrzostwa świata MotoGP - informuje brytyjski dziennik "Financial Times".

Jak twierdzi dziennik, Liberty Media prowadzi od pewnego czasu zaawansowane rozmowy z Dorna Sports. Jednak - podkreśla gazeta - trudno będzie je sfinalizować, gdyż posiadanie zarówno F1, jak i MotoGP, wiodących na świecie kategorii sportów motorowych odpowiednio dla samochodów jednomiejscowych i motocykli, może wiązać się z ryzykiem naruszenia przepisów Unii Europejskiej dotyczących konkurencji.

Gazeta przypomina, że poprzedni właściciel F1, CVC Capital Partners, był kiedyś odpowiedzialny za MotoGP, ale w 2006 roku został zmuszony do jego sprzedaży.

CVC sprzedało prawa komercyjne F1 firmie Liberty Media w 2017 roku w ramach transakcji wartej ponad 7 mld euro. Teraz Liberty Media podjęła działania mające na celu połączenie F1 i MotoGP i skupienie motosportu w jednym pakiecie kontrolowanym przez koncern z USA. Na to zapewne nie będzie zgody Unii Europejskiej.

Oprócz MotoGP hiszpańska mająca siedzibę w Madrycie spółka Dorna Sports promuje cykl mistrzostw świata Superbike, serię całkowicie elektrycznych MotoE i kilka innych kategorii przeznaczonych dla juniorów. Rocznie organizuje na całym świecie około 250 wyścigów.

Według doniesień "Financial Times" Liberty pokonało całą konkurencję i zostało ostatnim potencjalnym nabywcą Dorna Sports. Z rywalizacji odpadła m.in. spółka Qatar Sports Investments, będąca właścicielem francuskiego klubu piłkarskiego Paris Saint-Germain. 

Źródło

Skomentuj artykuł: