Firma Bezpieczna Cyfrowo – nowy program wzmacniania cyberbezpieczeństwa w MŚP

Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony sieciowej w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach – to tylko niektóre korzyści programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. Właśnie ruszył jego pilotaż.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków bezpieczeństwo cyfrowe staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii, we współpracy z NASK i Ministerstwem Cyfryzacji, uruchamia pilotaż dla programu Firma Bezpieczna Cyfrowo.

- Uruchomienie programu to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i ochrony przedsiębiorstw w obszarze cyberbezpieczeństwa. Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom w budowaniu silnych fundamentów cyfrowej ochrony, tak, aby mogli działać w bezpiecznym środowisku i skutecznie odpowiadać na zagrożenia związane z cyberprzestępczością - zaznacza minister Waldemar Buda.

- Jestem przekonana, że dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo podniesiemy świadomość przedsiębiorców i umocnimy ochronę przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, W ten sposób zabezpieczymy przedsiębiorstwa przed potencjalnymi stratami i utratą zaufania klientów – dodaje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.

Cele programu Firma Bezpieczna Cyfrowo
•    Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.
•    Podniesienie poziomu bezpieczeństwa MŚP oraz stabilności obrotu gospodarczego w Polsce.
•    Upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach.

Program Firma Bezpieczna Cyfrowo 
To program certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw.

3 etapy programu:
•    Diagnoza – weryfikacja stanu cyberbezpieczeństwa i umiejętności cyfrowych firmy poprzez ankietę.
•    Edukacja na temat bezpieczeństwa cyfrowego i usług cyfrowych – ocena dobrych i słabszych stron firmy i opis zadań do wykonania w formie spersonalizowanego poradnika.
•    Doskonalenie – na podstawie zadań opisanych w poradniku przedsiębiorca dokonuje zmian i wprowadza zabezpieczenia w swojej firmie.

Przedsiębiorca, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, zgłasza gotowość do certyfikacji do Jednostki Certyfikującej NASK. Firma uzyskuje certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo i prawo publicznego posługiwania się odpowiednim oznaczeniem.

Udział w programie jest bezpłatny. Daje przedsiębiorcom możliwość uzyskania prestiżowego polskiego certyfikatu, który potwierdzi bezpieczeństwo oraz kompetencje cyfrowe firmy.

Chcesz wziąć udział w pilotażu? Wejdź na stronę https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/diagnoza/ i wypełnij ankietę diagnozy.

Co zyskasz dzięki programowi? 
•    Lepiej zabezpieczysz przedsiębiorstwo przed cyberzagrożeniami i atakami z internetu.
•    Zweryfikujesz, czy w firmie stosowane są podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.
•    Wprowadzisz bezpieczne hasła i niezbędne rejestry sprzętu i oprogramowania.
•    Dowiesz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z usług chmurowych.
•    Zadbasz o firmowe usługi elektroniczne – zwiększysz ochronę przed spamem i próbami wyłudzenia.
•    Dowiesz się, jak korzystać prawidłowo ze środków identyfikacji elektronicznej, np. profilu zaufanemu i aplikacji mObywatel.
•    Poznasz szerzej e-usługi administracji publicznej.
•    Uzyskasz Certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo.

Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/organizatorzy.  

Skomentuj artykuł: