Fortuna Zuckerberga stopniała. Akcje Meta straciły połowę

Według szacunków Bloomberg Billionaire's Index, Mark Zuckerberg stracił w tym roku 71 miliardów USD, lądując dopiero na 20-tym miejscu wśród miliarderów z majątkiem o wartości netto 55 miliardów USD. Jest to jego najniższa pozycja od 2014 roku. Z kolei akcje Meta Platform spadły rok do roku o ponad 56%. 

W lutym majątek Mark Zuckerberga mocno ucierpiał po tym, jak firma zgłosiła słabsze niż oczekiwano zyski w czwartym kwartale 2021 roku.

Segment Reality Labs, który koncentruje się na rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej i ma kluczowe znaczenie dla ambicji firmy, odnotował w czwartym kwartale stratę operacyjną w wysokości 3,3 mld USD. Ponadto firma prognozuje, że zmiany prywatności Apple w iOS spowodują spadek przychodów o 10 miliardów USD w 2022 roku.

W ostatnim czasie wyzwania firmy zostały dodatkowo zaostrzone przez rosnącą niepewność ekonomiczną i zwiększoną konkurencję ze strony TikToka.

W ostatnim kwartale firma odnotowała zysk netto w wysokości 6,69 mld USD, czyli 2,46 USD na akcję, w porównaniu do 10,39 mld USD, 3,61 USD na akcję, rok wcześniej. Tymczasem przychody spadły do 28,82 mld USD z 29,08 mld USD rok wcześniej.

Firma, powołując się na kontynuację słabego popytu reklamowego spowodowanego szerszą niepewnością makroekonomiczną, spodziewa się, że przychody w trzecim kwartale 2022 r. wyniosą od 26 mld USD do 28,5 mld USD. Przewiduje również, że przychody Reality Labs w trzecim kwartale będą niższe niż 452 mln USD zgłoszone przez segment w drugim kwartale.
Tymczasem w lipcu Meta wdrożyła zamrożenie zatrudnienia na większości stanowisk średniego i wyższego szczebla. W tym czasie firma stwierdziła, że jej wysiłki rekrutacyjne wyprzedzają aktywne cele rekrutacyjne w oparciu o wolumen i zmieniający się popyt biznesowy na rynku po pandemii.

Meta spodziewa się, że całkowite wydatki na rok 2022 wyniosą od 85 do 88 miliardów USD, w porównaniu z poprzednimi prognozami w wysokości od 87 miliardów USD do 92 miliardów USD.

Źródło

Skomentuj artykuł: