Bez węgla nie da się przeprowadzić zielonej rewolucji

Bez węgla koksowego nie da się przeprowadzić zielonej transformacji, a korzystanie z lokalnych surowców jest niezbędne do budowania stabilnych, przewidywalnych i odpornych na zakłócenia łańcuchów dostaw – to główne tezy wystąpienia Sebastiana Bartosa, zastępcy prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ds. handlu podczas „Global Carbon Congress”.

Kongres Węglowy to wydarzenie organizowane co roku dedykowane branży węglowej: producentom węgla, jego odbiorców, a także handlowców oraz spedytorów. Uczestnikami są  przedstawiciele najważniejszych firm z Azji, Ameryki, Australii oraz Europy.

– Zielona transformacja wymagać będzie ogromnych ilości stali, a proces wielkopiecowy z wykorzystaniem koksu ciągle pozostaje najbardziej efektywną i najtańszą technologią jej produkcji. Grupa Kapitałowa JSW, jako jedyny liczący się lokalny producent węgla koksowego i jeden z największych niezależnych dostawców koksu jest gwarantem stabilnych dostaw dla kluczowych europejskich producentów stali – przekonywał Sebastian Bartos.

Węgiel koksowy jest jednym z kluczowych surowców łańcucha dostaw dla rozwoju technologii energii odnawialnej. Tylko 2 proc. surowców do rozwoju energetyki wiatrowej i 4 proc. słonecznej pochodzi z Unii Europejskiej. Dominującą rolę w obu przypadkach odgrywają Chiny, a węgiel koksowy uznany w UE za surowiec krytyczny jest jednym z nielicznych surowców dostępnych lokalnie w UE.

Według danych Komisji Europejskiej, udział Polski w dostawach węgla koksowego na rynek EU wynosi 26 proc. "Grupa Kapitałowa JSW jest i będzie stabilnym, bezpiecznym dostawcą węgli koksowych dla produkcji stali w oparciu o proces wielkopiecowy, który będzie modernizowany, ale nie zostanie całkowicie wykluczony" - czytamy na stronie spółki.   

Jastrzębska Spółka Węglowa uczestniczyła też w Kongresie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, zorganizowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W dyskusji na temat wspierania firm przez instytucje finansowe uczestniczył Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

W debacie wzięli udział przedstawiciele banków, co pozwoliło na wszechstronną dyskusję o potrzebach i oczekiwaniach wobec rynku finansowego ze strony inwestorów oraz przedsiębiorców. Jastrzębska Spółka Węglowa była gospodarzem jednej z debat, podczas której Robert Ostrowski, wiceprezes JSW zwrócił uwagę, że bez finansowania węgla koksowego trudno mówić o transformacji energetycznej. – Od pewnego czasu prowadzimy akcję edukacyjną i nie jest ona łatwa. Trudno przebić się z informacją, że spółka węglowa posiada surowiec krytyczny, produkuje i dostarcza ten surowiec do celów gospodarczych, ale też transformacyjnych. Wyrwanie tego ogniwa z łańcucha dostaw, ograniczy możliwości osiągnięcia celów klimatycznych – podkreślił  Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest stabilnym dostawcą węgla koksowego i koksu na potrzeby branży metalurgicznej, istotnej z punktu widzenia transformacji energetycznej. Farmy fotowoltaiczne, samochody elektryczne, magazyny energii potrzebują elementów stalowych. – Mocno finansujemy polski przemysł i chcemy takim bankiem pozostać. Natomiast musimy patrzeć na to, co dzieje się na świecie, a przede wszystkim na rynkach finansowych - mówił Jerzy Kwieciński z Banku Pekao SA. – Lista surowców strategicznych UE ma kluczowe znaczenie, bo pokazuje, co w najbliższych latach będzie ważne dla przemysłu i gospodarki UE. Natomiast pojawia się pytanie czy ta lista jest znana i dobrze rozumiana. Jestem sceptyczny, wciąż mamy wiele instytucji, które słysząc węgiel – odwracają się. Podejście takich banków jak nasz jest inne – dodał Jerzy Kwieciński.

Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla całego rynku inwestycyjnego. Udział przedstawicieli JSW w tego typu przedsięwzięciach przyczynia się do jeszcze szerszego zrozumienia działalności Spółki oraz korzyści, jakie niesie dla polskiej i europejskiej gospodark Rozsądne podejście do finansowania pełnego łańcucha dostaw surowców krytycznych, węgla koksowego, branży stalowej, pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Bez świadomego podejścia finansowego - transformacja się nie odbędzie. Wsparcie węgla koksowego, koksu i branży stalowej jest kluczowe do osiągnięcia celów klimatycznych, a docelowo neutralności klimatycznej –i. – podsumował Robert Ostrowski.

Źródło

Skomentuj artykuł: