Chiny wstrzymały eksport minerałów niezbędnych do produkcji chipów

W sierpniu chiński eksport dwóch rzadkich minerałów niezbędnych do produkcji półprzewodników spadł do zera. Nastąpiło to zaledwie miesiąc po tym, jak Pekin nałożył ograniczenia na ich sprzedaż za granicę.

Chiny produkują około 80% światowego galu i około 60% germanu, ale nie sprzedały w zeszłym miesiącu żadnego z tych pierwiastków na rynkach międzynarodowych. Ograniczenia w ich sprzedaży miały miejsce już w lipcu.
Zapytany o wstrzymanie eksportu w zeszłym miesiącu, He Yadong, rzecznik chińskiego ministerstwa handlu oświadczył, że departament otrzymał wnioski od firm o eksport tych dwóch materiałów. Niektóre zostały zatwierdzone inne nie.
Ograniczenia te wskazują na gotowość Chin do odwetu na amerykańskich przedsiębiorstwach, pomimo obaw o wzrost gospodarczy.
Druga co do wielkości gospodarka świata już zmaga się ze słabym popytem krajowym i kryzysem mieszkaniowym. W ubiegłym miesiącu eksport kraju odnotował największy spadek od ponad trzech lat.
Analitycy twierdzą, że ograniczenie eksportu jest „mieczem obosiecznym”, który może zaszkodzić chińskiej gospodarce i przyspieszyć przesunięcie łańcuchów dostaw z kraju, ponieważ istnieją alternatywni producenci, a także dostępne substytuty obu materiałów.
Niemniej jednak od 1 sierpnia eksporterzy muszą ubiegać się o specjalne zezwolenie na wysyłkę obu pierwiastków z kraju. Posunięcie to zaostrzyło wojnę technologiczną ze Stanami Zjednoczonymi o to, kto ma dostęp do zaawansowanej technologii chipowej, która jest niezbędna dla wszystkiego, od smartfonów i samochodów autonomicznych po produkcję broni.
W październiku ubiegłego roku administracja prezydenta Joe Bidena wprowadziła w życie kontrolę eksportu zakazując chińskim firmom kupowania zaawansowanych chipów i sprzętu do produkcji chipów bez licencji.
Tymczasem spór pomiędzy obydwoma krajami może się zaostrzyć po tym jak chiński Huawei wprowadził w zeszłym miesiącu na rynek smartfon Mate 60 Pro. Okazuje się, że model ten jest zasilany zaawansowanym chipem, który powstał pomimo amerykańskich sankcji mających na celu odcięcie chińskiego giganta technologicznego od takiej technologii.

Źródło

Skomentuj artykuł: