Coraz gorsze prognozy dla rosyjskiej gospodarki

Bieżące dane gospodarcze wskazują na spowolnienie aktywności. Szczególnie słabnie aktywność w przemyśle, który odpowiada za 13 proc. rosyjskiego PKB. S&P wskazuje, że we wrześniu wskaźnik PMI w sektorze przemysłowym, po raz pierwszy od kwietnia 2022 r., sygnalizuje kurczenie się sektora – spadek do 49,5 pkt., czyli poniżej progu 50 pkt. – napisał w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego nr 45/2024, Sergiej Druczin.

Jak podkreśla ekspert komentarz S&P wskazuje, że pomimo lekkiego odbicia ogólnego wskaźnika PMI w październiku, produkcja rosyjskich producentów nadal spadała już drugi miesiąc z rzędu. Jednocześnie wykorzystanie mocy produkcyjnych jest na najniższych poziomach od dekady. 

Zdaniem Druczina spowolnienie będzie widoczne w przyszłym roku – MFW prognozuje wzrost PKB w 2025 r. na poziomie 1,3 proc., w porównaniu do 3,3 proc. w roku bieżącym. Ponadto, jak poinformował MFW w swojej październikowej prognozie, do 2029 r. tempo wzrostu w Rosji spadnie do 1,2 proc. Co więcej, według szacunków MFW, w 2025 r. Rosja będzie rosła o jedną trzecią wolniej niż kraje rozwinięte (1,8 proc.), a także trzykrotnie wolniej niż kraje rozwijające się (4,2 proc.).

Zdaniem eksperta inflacja w Rosji pozostaje na wysokim poziomie. We wrześniu tempo wzrostu cen spowolniło r/r z 9,1 proc. do 8,6 proc. Taki wynik wciąż znacząco przekracza cel Banku Centralnego Rosji (CBR) wynoszący 4 proc. 

- Główne źródła presji inflacyjnej tkwią w rosnących kosztach pracy oraz zakłóceniach w łańcuchach dostaw, które zmuszają firmy do podnoszenia cen – zaznacza ekspert PIE . 

- W odpowiedzi na wysoką inflację, CBR w październiku niespodziewanie podniósł stopy procentowe z 19 proc. do 21 proc., tj. o 200 pkt. bazowych. Jest to kontynuacja gwałtownych podwyżek. Na początku roku stopa procentowa w Rosji wynosiła 7,5 proc. – w ciągu kilku miesięcy stopy wzrosły o 1350 pkt. bazowych

 – dodaje Sergiej Druczin.

Ekspert PIE zwraca uwagę na fakt, że rosnące koszty kredytów pogłębią trudności gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Banki ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów, co znacząco ogranicza zdolność małych i średnich firm do pozyskiwania środków na działalność operacyjną i inwestycje. 

- Jednak bez względu na coraz wyższe stopy procentowe, wartość udzielonych kredytów dla sektora MŚP wzrosła – w okresie styczeń-sierpień br. wartość udzielonych kredytów była o 22,5 proc. wyższa r/r. – zaznacza ekspert.

Sergiej Druczin dodaje na zakończenie, iż analitycy Raiffeisen Banku przewidują dalsze podwyżki stóp procentowych przez Bank Centralny Rosji. W przekonaniu eksperta PIE może to skutkować wzrostem kosztów obsługi kredytów i stanowić zagrożenie dla płynności sektora finansowego w przypadku niewypłacalności kredytobiorców.
 

Skomentuj artykuł: