Rok po zakończeniu największej na świecie próby czterodniowego tygodnia pracy, zdecydowana większość firm, które wzięły w niej udział, nadal pozwalała swoim pracownikom na krótszy tydzień pracy, a ponad połowa wprowadziła tę zmianę na stałe.
W ciągu sześciu miesięcy od czerwca do grudnia 2022 roku pracownicy 61 brytyjskich organizacji przepracowali 80 proc. swojego standardowego czasu pracy, zachowując tę samą płacę, pod warunkiem wykonania 100 proc. swojej pracy. Według raportu opublikowanego przez jednego z organizatorów badania, co najmniej 89% tych firm nadal utrzymywało tę praktykę, a co najmniej 51% z nich wprowadziło stały czterodniowy tydzień pracy pod koniec 2023 roku.
Raport, opublikowany przez Autonomy, think tank, który przeprowadził badanie we współpracy z organizacjami non-profit 4 Day Week Global i 4 Day Week UK Campaign oraz naukowcami z uniwersytetów Cambridge, Oxford i Boston College, wykazał znaczne korzyści wynikające ze skrócenia czasu pracy dla pracowników i firm.
Badanie wykazało, że skrócenie czasu pracy przyniosło pracownikom lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ogólną satysfakcję z życia oraz mniejsze zmęczenie pracą. Te korzyści utrzymywały się nawet rok po zakończeniu badania.
Profesor socjologii z Boston College, Juliet Schor, która przeprowadziła ankietę wśród pracowników firm biorących udział w badaniu, zauważyła, że pozytywne efekty nie wynikały z chwilowego efektu, lecz były trwałe.
Dodatkowo, menedżerowie i dyrektorzy generalni 28 organizacji zgłosili pozytywny wpływ czterodniowego tygodnia pracy na swoje firmy. Przyniósł on spadek rotacji pracowników, poprawę rekrutacji w prawie jednej trzeciej firm, a 82% z nich zgłosiło korzystny wpływ na samopoczucie pracowników.
Badanie to podkreśla rosnące zainteresowanie skracaniem czasu pracy, szczególnie po pandemii, kiedy miliony pracowników przeszły na pracę zdalną, co oszczędziło im czas na dojazdy oraz pieniądze.
Od tego czasu na całym świecie przeprowadzono szereg eksperymentów z czterodniowym tygodniem pracy, w tym próbę w 2022 r. w 33 firmach, z których większość ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych i Irlandii.