Francuzi przyjechali do Polski rozmawiać o atomie i biometanie

O rozwoju OZE i energetyce jądrowej rozmawiali przedstawiciele polskiego resortu klimatu i środowiska oraz francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu - podało MKiŚ. Strona francuska zwracała uwagę, że energetyka jądrowa wpływa na stabilność cen energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz dyrektor generalny Laurent Kueny z francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu rozmawiali także o dekarbonizacji sektora energii oraz priorytetach polskiej prezydencji w sektorze energii.

Jak zaznaczyło ministerstwo, Laurent Kueny podczas spotkania podkreślił znaczenie energetyki jądrowej, która we Francji stanowi główne źródło prądu. Przypomniał również o jej wpływie na stabilność dostaw oraz cen.

"Zwrócił także uwagę na niewykorzystywany w pełni potencjał gazów odnawialnych, w tym biometanu, który może z powodzeniem zastępować konwencjonalny gaz ziemny"

 - przekazało MKiŚ.

Wiceminister Motyka podkreślił natomiast polskie wysiłki na rzecz ograniczenia emisji w sektorze energii i szybkiego przechodzenia na zielone technologie. 

"Wspomniał przy tym o ambitnych założeniach polskiego Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz realizowanych inwestycjach w energetykę wiatrową na morzu, energię jądrową czy o rosnącej liczbie prosumentów" - poinformował resort klimatu.

"Zgodnie z założeniami KPEIK, w 2030 r. za produkcję prądu w Polsce będą odpowiadać odnawialne źródła energii w ponad 50 proc. Inwestycje w nowe technologie jeszcze przyśpieszą ten proces" - powiedział podczas spotkania Motyka.

MKiŚ dodał też, że ministrowie omówili także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. "W tym kontekście Francja obiecała wesprzeć polskie wysiłki na rzecz walki z dezinformacją klimatyczną i energetyczną w Unii Europejskiej" - zaznaczyło MKiŚ.

Źródło

Skomentuj artykuł: