KHNP optymistyczne względem przyszłości. Termin 2035 r. - osiągalny

Koreański koncern KHNP zakłada, że do końca marca 2024 r. podpisana zostanie umowa na wykonanie studium wykonalności dla projektu jądrowego w Pątnowie we współpracy z PGE i ZE PAK - poinformował dzisiaj w Warszawie prezes KHNP Jooho Whang.

Jak ocenił Whang na spotkaniu z dziennikarzami, uzgodnienia są na końcowym etapie, a po zawarciu umowy samo studium wykonalności powinno powstać w ciągu roku, najdalej półtora. Zaznaczył, że model finansowy projektu będzie uzależniony od wyników studium, które wskażą najbardziej optymalne rozwiązania. Według KHNP, rok 2035 jako termin oddania elektrowni do użytku jest ambitny, ale biorąc pod uwagę stopień zaawansowania - osiągalny.

Jak podkreślił prezes KHNP, po stronie koreańskiej udziałem w projekcie zainteresowane są różne instytucje finansowe, jak K-Sure (państwowa korporacja ubezpieczeń kredytów eksportowych), czy K-Exim (koreański bank kredytów eksportowych), a koreańskie regulacje prawne umożliwiają ich zaangażowanie w Polsce.

Jooho Whang dodał, że obecny harmonogram zakłada, iż pod koniec prac nas studium wykonalności KHNP utworzy z polskimi partnerami spółkę celową. Również na końcowym etapie prac nad studium zapaść ma decyzja o sposobie zaangażowania KHNP, przy czym może to być albo bezpośrednie objęcie udziałów, albo wkład w postaci pożyczki.

Prezes KHNP oszacował koszt budowy 1 kW mocy elektrowni jądrowej w koreańskiej technologii na 3700-4000 dol. Jak podkreślił, koncern ocenia, że w Polsce w modelu finansowym "nie powinniśmy zakładać pomocy publicznej, zwłaszcza na etapie eksploatacji elektrowni". Whang przypomniał, że KHNP budując elektrownie jądrowe w Korei Płd. nie korzystało z pomocy publicznej, ale zdobywało kredyty, także zagraniczne, oraz emitowało dług w postaci obligacji. W Korei Płd. energia elektryczna z elektrowni jądrowych jest o jedną trzecią-jedną czwartą tańsza od tej wytwarzanej w elektrowniach gazowych, zasilanych LNG z importu.

Odnosząc się do zmiany w Polsce rządu, prezes KHNP ocenił, że nowa ekipa poważnie traktuje projekty energetyczne

"Rozumiemy, że rząd musi się zapoznać z działalnością poprzedników. Po ustabilizowaniu się nowych władz i obsadzeniu przez nie stanowisk, będziemy się z nimi kontaktować, aby przedstawić obecny stan projektu i inne kluczowe informacje" - powiedział Whang.

Jak dodał, strona koreańska planuje "różne działania, aby przedstawiciele nowego rządu zapoznali się z technologią i aby zdobyć zaufanie nowych władz do naszych działań"

"Patrząc na stopień akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej, zmiana rządu nie powinna wpłynąć na ogólne podejście co do realizacji projekt" - ocenił.

Wspólne przedsięwzięcie prywatnego ZE PAK, kontrolowanej przez Skarb Państwa PGE oraz KHNP to budowa elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2023 r. projekt uzyskał decyzję zasadniczą - czyli potwierdzenie zgodności inwestycji z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. KHNP współpracuje przy projektach i jest dostawcą reaktorów jądrowych. Spółki angażowała się w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.

Źródło

Skomentuj artykuł: