Nord Stream 2 chce uciec spod unijnego prawa. Eksperci: "to niemożliwe"

Nord Stream 2 - córka spółka Gazpromu odpowiedzialna za budowę gazociągu o tej samej nazwie - złożyła wniosek do niemieckiego regulatora o wyłączenie spod unijnej dyrektywy gazowej.

Dyrektywa gazowa UE, która została znowelizowana w ubiegłym roku, zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Zmiana obejmuje też firmy spoza Wspólnoty, czyli m.in. rosyjski Gazprom i operatora budowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Dyrektywa dopuszcza, by spod jej obowiązywania były wyłączone gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku. Realizacja projektu Nord Stream 2 wciąż jeszcze trwa. Do końca brakuje mu jeszcze około 300 kilometrów.

Mimo to, 10 stycznia do do Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur - BNetzA) wpłynął wniosek o wyłączenie go spod unijnych regulacji - ustalił dziennik "Bild". Regulator ma czas na podjęcie decyzji do 24 maja.

Cytowani eksperci są zgodni, że wyłączenie dla NS2 byłoby złamaniem prawa UE. Nie dość, że gazociąg wciąż nie jest dokończony, to pozwolenie na budowę przez wody duńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej zostało udzielone dopiero w październiku ub.r., czyli pięć miesięcy po terminie wpisanym do dyrektywy gazowej UE. Nie może być zatem mowy o uznaniu, że Nord Stream 2, który ma połączyć rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem był gotowy przed 23 maja 2019 r.

Komisja Europejska potwierdziła, że wie o wniosku, który wpłynął do BNetzA i zapowiada, że będzie pilnować, by dyrektywa gazowa była realizowana.

Źródło

Skomentuj artykuł: