Orlen wzmacnia segment energetyki odnawialnej

Grupa Orlen planuje inwestycje w kolejne odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych. Rozwijane projekty mają łączną moc 59 MW i po finalizacji transakcji dołączą do odnawialnych źródeł energii o mocy około 700 MW działających już w Grupie ORLEN.  

Do 2030 r. ponad 10-krotnie zwiększymy moc naszych aktywów produkujących czystą, zeroemisyjną energię elektryczną, potrzebną dla zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Na ten cel planujemy wydać pond 50 mld zł – zarówno na projekty własne, które od początku do końca realizujemy samodzielnie, jak i akwizycję najbardziej perspektywicznych projektów na rynku. Aktywa, które właśnie kupujemy od Grupy Greenvolt, są kolejnym krokiem na drodze do transformacji naszego systemu energetycznego – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlen.

Transakcja z Greenvolt dotyczy dwóch projektów OZE realizowanych w woj. wielkopolskim. Pierwszym jest projekt Opalenica, obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. To rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie warunków przyłączeniowych  poprzez podłączenie nowego aktywa do już istniejącego i wykorzystywanego przyłącza. Cable-pooling sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku sprzężenia farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które bardzo rzadko pracują z pełną mocą w tym samym czasie.

Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 r., natomiast Sompolno w czerwcu 2024 r. Nabywane aktywa w ciągu roku mogą wyprodukować 111 GWh energii, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią Grupy Greenvolt.

Energa Wytwarzanie posiada wieloletnie doświadczenie w budowie i zarządzaniu źródłami odnawialnymi. W pierwszym kwartale br. instalacje OZE należące do Grupy Energa wytworzyły ok. 0,5 TWh zielonej energii, a w całym 2022 roku – 1,3 TWh. Po przejęciu portfeli Opalenica i Sompolno łączna moc zainstalowana OZE w Grupie Energa wzrośnie o 10 proc. w stosunku do obecnej, przekraczając 600 MW.

Greenvolt Power jest spółką należąca do Grupy Greenvolt, specjalizującą się w rozwoju, budowie i zarządzaniu wielkoskalowymi projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi na większości rynków europejskich oraz rynku amerykańskim. Podstawowa działalność Grupy Greenvolt, czyli produkcja energii z biomasy odpadowej, prowadzona jest na rynkach Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Greenvolt. Spółka ma obecnie w realizacji projekty instalacji o łącznej mocy 6,9 GW – z czego 3,4 GW realizowane jest w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: