Ubóstwo energetyczne dotyka co 10. obywatela UE

W latach 2022-2023 odsetek obywateli Unii Europejskiej, którzy nie byli w stanie dostatecznie ogrzać swoich domów wzrósł o 17 proc. – z 41 mln w 2022 r. do 48 mln w 2023 r. (10,6 proc. obywateli UE). 

Jak dalej pisze Marianna Sobkiewicz w Tygodniku Gospodarczym nr 26/2025 r., z badania Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej wynika, że wśród państw UE największy średni udział wydatków na energię w wydatkach ogółem (powyżej 12 proc.) odnotowują Bułgaria, Czechy i Słowacja. Państwa UE, w których udział wydatków na energię jest najwyższy, wykazują jednocześnie największe różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi. W Bułgarii, Czechach i Słowacji różnica między miastami a obszarami wiejskimi przekracza 4 pkt. proc. Średnio w UE udział wydatków na energię wynosi 7,1 proc. na obszarach wiejskich, 6,2 proc. w małych miastach i na przedmieściach oraz 5 proc. w miastach. 

Mimo stosunkowo wysokiego średniego udziału wydatków na energię w wydatkach ogółem w Polsce (9 proc.), na obszarach wiejskich jest ono średnio jedynie o 1 pkt proc. wyższe niż na obszarach miejskich. Tak niska różnica w udziale wydatków na energię elektryczną i opał między miastami a wsią czyni Polskę wyjątkiem na tle innych państw UE.

Ekspertka zaznacza, że wskaźnik renowacji poprawiających efektywność energetyczną budynków zależy od stopnia urbanizacji. Spośród typów lokalnych jednostek administracyjnych obszary wiejskie w UE charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem renowacji poprawiających efektywność energetyczną – 29 proc. mieszkańców obszarów wiejskich, 25 proc. mieszkańców małych miast i przedmieść oraz 23 proc. mieszkańców dużych miast mieszka w domach, w których przeprowadzono tego typu renowacje w okresie 5 lat poprzedzających 2023 r.

- W latach 2019-2023 w Polsce najbardziej (o 2,1 pkt. proc.) wzrósł odsetek wydatków na energię w wydatkach ogółem wśród pracujących na własny rachunek. Jednocześnie w tym samym okresie stale najwyższy odsetek odnotowywano wśród emerytów (średnio 14 proc.). Ubóstwo energetyczne jest jednak zjawiskiem bardzo złożonym, a jego ocena musi uwzględniać wiele czynników 

– pisze dalej ekspertka. 

- Według badania PIE przeprowadzonego w 2023 r., ubóstwo energetyczne w Polsce w 2022 r. wynosiło od 3 proc. do 40 proc., w zależności od przyjętego wskaźnika. Walka z ubóstwem energetycznym w Polsce i UE wymaga systematycznego monitorowania i analizy tego zjawiska w poszczególnych grupach społecznych i na poziomie różnorodnych wskaźników, takich jak m.in.: niemożność utrzymania odpowiedniej temperatury w domu; powszechność zaległości w opłacaniu rachunków za media lub wskaźnik zagrożenia ubóstwem, definiowany jako odsetek gospodarstw domowych, których dochód rozporządzalny wynosi mniej niż 60 proc. średniej krajowej – stwierdza na zakończenie Marianna Sobkiewicz.
 

niezalezna.pl POLECA