Wicepremier Sasin: Połączenie Orlenu i Energi wpisuje się w światowy trend

Orlen stać dziś na zakup Energi - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że połączenie Orlenu i Energi wpisuje się w światowy trend tworzenia koncernów działających w wielu obszarach.

PKN Orlen ogłosił w ubiegły czwartek wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa.

Jak podkreślił Sasin, "Orlen stać dziś jest na przejęcie Energi, spółka jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej". Dodał, że ta konsolidacja odbędzie się w ramach spółek Skarbu Państwa.

"Teraz dokonywana jest analiza korzyści dla skarbu państwa z tego połączenia. Trzeba będzie też dokonać wyceny tej spółki i wtedy dopiero zostanie podjęta decyzja o pozytywnej odpowiedzi na wezwanie"

zaznaczył.

Szef aktywów państwowych wskazał, że chce realizować kierunek konsolidacji firm z tego samego lub podobnego obszaru działania i tworzenie takich czempinów, które mogłyby konkurować nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że wysłał już do Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia Energi. Zaprezentował przy tym harmonogram transakcji, który zakłada, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi nastąpi 31 stycznia 2020 r., a zakończenie 9 kwietnia 2020 r. - zgodnie z tym założeniami, w kwietniu 2020 r. planowane jest rozliczenie transakcji.

Grupa Orlen jest obecnie czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Jak wyjaśnił, na jego potencjał energetyczny składają się m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz Elektrociepłownia Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie.

Energa podaje, że jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Wyjaśnia przy tym, iż podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa zasila 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych. Zatrudnia ok. 9,6 tys. pracowników. Podmiotem dominującym w grupie jest Energa SA z siedzibą w Gdańsku, której akcje są notowane od grudnia 2013 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło

Skomentuj artykuł: