Więcej gazu, więcej bezpieczeństwa

Inwestycja PGNiG Upstream z 2020 roku, polegająca na elektryfikacji platformy Gina Krog na Morzu Północnym przynosi efekt. W pobliżu złoża okryto nowe zasoby gazu, szacowane na 0,8-2,6 mln metrów sześciennych ekwiwalentu ropy, a infrastruktura Gina Kong daje możliwość szybkiego rozpoczęcia prac na złożu. – Odkrycia dokonano na złożu Dougal, półtora kilometra od Gina Kong, odległość jest więc niewielka. Dostępna technologia i infrastruktura pozwoli na szybkie uruchomienie eksploatacji – komentuje Juliusz Bolek – przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. 

Projekt zmniejszenia zużycia gazu ziemnego Power-from-Shore polegał na podłączeniu infrastruktury wydobywczej, pracującej na Morzu Północnym, za pomocą podmorskich kabli do zasilania, z norweskiej lądowej sieci elektroenergetycznej. Aktualnie, nowy odwiert Dougal poszukiwawczy jest przygotowywany do prowadzenia eksploatacji, której rozpoczęcie ma nastąpić jeszcze w 2023 roku. Wydobywany surowiec, będzie przesyłany z Dougal, na zelektryfikowaną platformę produkcyjną Gina Krog. Dotychczas ze złoża Gina Krog wydobyto już 17 mln metrów sześc. ekwiwalentu ropy. 

– Podłączenie Gina Krog do sieci elektroenergetycznej sprawia, że produkcja nie będzie wiązać się z dodatkowymi emisjami dwutlenku węgla, co wpisuje się w nie tylko europejski, ale światowy trend zmniejszania emisji CO2 do atmosfery – zaznacza Juliusz Bolek. 

Posiadanie rozwiniętej infrastruktury, przyspiesza prace na złożu, ale jednocześnie jest bardziej ekonomiczne.

 

– W przypadku uruchomienia eksploatacji nowego złoża Dougal, nie potrzeba żadnych nowych nakładów finansowych na dostosowanie technologii, co zwiększa rentowność przedsięwzięcia. Przyglądając się planom rozwojowym grupy, która chce zwiększyć produkcję gazu z Norwegii do 2030 roku do 12 mld. sześc., każda oszczędność czasu i środków, pozwoli spożytkować je na inne inwestycje, a tych jest wiele i to w różnych obszarach działalności spółki. Norwegia jest jednak, jak widać, kluczowym rynkiem zagranicznym dla grupy w kontekście rozwoj wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego

dodaje Bolek.

Gina Krog jest jednym z 19 złóż eksploatowanych obecnie przez PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN. 

– Działanie spółki w Norwegii, gdzie posiada udziału w 90 koncesjach, plasuje ją na szóstym miejscu wśród wszystkich firm tam działających. Nowe złoża pozwolą tę pozycję umacniać, ale biznes to jedna strona medalu, drugą jest zabezpieczenie wolumenu surowca. Grupa ORLEN w 2022 roku wyprodukowała ze swoich norweskich złóż ponad 20 proc. zapotrzebowania w tamtym roku w Polsce, dlatego odkrywanie nowych złóż i łączenie posiadanych kompetencji w ich eksploatacji pozwoli na zwiększenie dotarcia surowca do Polski – podsumowuje przedstawiciel Instytutu Biznesu. 

Źródło

Skomentuj artykuł: