Gospodarka Chin: mało konkretów, dużo wątpliwości

Podczas zakończonego właśnie trzeciego plenum Komunistyczna Partia Chin wyznaczyła ambitne długoterminowe cele polityczne w sprawie niezbędnych reform. Jednak światowe kręgi gospodarcze nadal nie znają szczegółów i konkretów realizacji planów wyciągnięcia drugiej gospodarki świata z kryzysu.

Odbywająca się dniach 15-18 lipca trzecia sesja plenarna 20. Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) skupiła się na przeprowadzeniu istotnych reform mających na celu pogłębienie modernizacji Chin oraz stawienie czoła obecnym wyzwaniom gospodarczym.
Odbyte sesje obejmowały głównie tematykę dotyczącą dalszego dynamicznego wzrostu gospodarczego i stabilności tego wzrostu. Jest to szczególnie ważne w czasie globalnej niepewności na rynkach oraz kryzysów które dotknęły światową ekonomię. 

Chińskie władze dosyć ogólnikowo postulowały poczynienie niezbędnych kroków w celu stymulacji krajowej konsumpcji, przyciągnięcia zagranicznych inwestycji oraz postawienia na innowacje technologiczne i rozwój nowych technik. 

Odnośnie innowacji technologicznych trzecie plenum podkreśliło znaczenie rozwoju chińskich zdolności w takich sektorach zaawansowanych technologii jak: sztuczna inteligencja, 5G i komputery kwantowe. Władze chińskie planują rozwój specjalistycznych narodowych laboratoriów w tych kluczowych technologiach.

Pekin zamierza też wspierać kluczowe firmy technologiczne, takie jak Huawei, które odgrywają centralną rolę w rozwijaniu krajowego łańcucha dostaw półprzewodników. Rząd będzie również wspierać inne firmy w rozwijaniu kluczowych technologii i promowaniu innowacji na poziomie krajowym.

Jednym z głównych celów planowanych przemian jest również modernizacja chińskiego przemysłu poprzez wdrażanie zaawansowanych technologii. Co istotne plenum podkreśliło konieczność uniezależnienia się od zagranicznych dostawców i rozwijania krajowych łańcuchów dostaw, co ma na celu zwiększenie suwerenności technologicznej i bezpieczeństwa ekonomicznego kraju. Planuje się także zwiększenie systemów finansowania innowacji, tak by przyciągnąć kapitał długoterminowy i wspierać rozwój przedsiębiorstw nowych technologii. Te działania mają zapewnić nie tylko zwiększenie konkurencyjności Chin na arenie międzynarodowej, ale również przyczynienie się do rozwiązania globalnych problemów poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Trzecie plenum uznało także za niezbędne wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego i samowystarczalności w obliczu rosnących napięć geopolitycznych. Kroki te obejmować mają m. ni. dążenie do stania się wiodącym krajem w sektorach zaawansowanych technologii oraz poprawę ochrony własności intelektualnej w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestycji. 

Omówiono także kwestię niezbędnych reform społecznych takich jak: poprawa usług, w tym edukacji, opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego, aby zapewnić szerokie korzyści z rozwoju gospodarczego. Sesja podkreśliła potrzebę reform w systemie emerytalnym i systemie Hukou (rejestracja gospodarstw domowych), aby lepiej wspierać starzejącą się populację oraz migrantów wiejskich w miastach. Według informacji chińskiej prasy reformy te są częścią długoterminowej wizji Chin, mającej na celu budowę wysokiej jakości socjalistycznej gospodarki rynkowej do 2035 roku oraz osiągnięcie znaczącej modernizacji systemów zarządzania.

Na zakończonym plenum przywódca Xi Jinping przedstawił długoterminową wizję przekształcenia gospodarki Chin w bardziej sprawiedliwą, innowacyjną i ekologiczną – pod ścisłą kontrolą partii – do 2035 roku. Chociaż cele te mają na celu poprawę ogólnego dobrobytu i stabilności kraju, reakcje inwestorów i analityków były mieszane z powodu braku szczegółowych planów dotyczących najbardziej palących problemów gospodarczych. 

Xi nakreślił ambitne cele, które mają przyczynić się do wzrostu wspólnego dobrobytu. Jego śladami decydenci polityczni zobowiązali się również do „poprawy warunków życia ludzi”. Jednakże, globalni inwestorzy byli rozczarowani brakiem konkretów w tej sprawie oraz tym jak rząd zamierza poradzić sobie z aktualnymi problemami gospodarczymi.

Główne problemy, które nadal nie zostały rozwiązane, obejmują spowolnione wydatki konsumpcyjne, utrzymujące się załamanie na rynku nieruchomości oraz narastający kryzys zadłużenia samorządów lokalnych. Zadłużenie samorządów miejskich narosło po trzech latach kontroli pandemicznych, które wyczerpały ich finanse. Dodatkowo, kryzys na rynku nieruchomości doprowadził do gwałtownego spadku sprzedaży gruntów, od których zależą ich dochody, co stwarza ryzyko dla systemu bankowego i wzrostu gospodarczego kraju.

Jak powiedział cytowany przez CNN Evans-Pritchard, szef chińskiego działu ekonomicznego w Capital Economics „obecne kierownictwo ma historię składania gołosłownych deklaracji na temat idei umożliwienia większej dynamiki rynku, ale nie udaje im się tego osiągnąć w praktyce”. Wskazuje to na nieufność wielu analityków wobec zdolności rządu do wdrożenia realnych reform gospodarczych, które mogłyby przynieść natychmiastowe korzyści.

Ekonomiczni eksperci twierdzą, że nadchodzące miesiące mogą przynieść więcej szczegółów na temat praktycznych planów Xi dotyczących ożywienia gospodarki. Chociaż minione spotkanie przyniosło niewiele konkretnych wskazówek, oczekuje się, że dalsze reformy i szczegółowe plany będą ogłaszane w najbliższej przyszłości.


 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: