Gwałtowna eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększa ryzyko dla efektywności rządu - pisze w poniedziałek agencja ratingowa Fitch.
W swojej opinii Fitch Ratings zauważa, że sytuacja w Polsce może "skomplikować wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, opóźnić utrzymanie środków z UE i negatywnie wpłynąć na nastroje na rynku, szczególności, jeśli zagroziłaby stabilności i funkcjonowaniu kluczowych instytucji".
Fitch zaznacza, że od momentu powrotu na urząd premiera Donalda Tuska, dochodzi do zwarć między nim a opozycją z Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydentem Andrzejem Dudą.
"Wśród zapalnych punktów należy wymienić zmiany w mediach publicznych w Polsce, uwięzienie dwóch posłów PiS, następnie ułaskawionych przez prezydenta oraz zdymisjonowanie szefa Prokuratury Krajowej"
- informuje Fitch.
Fitch, utrzymując w listopadzie 2023 r. rating A-, wskazywał, że liczy się z możliwymi napięciami wynikającymi z przejęcia władzy, "jednak poziom i częstotliwość konfrontacji przekroczył oczekiwania". Agencja odniosła się także do decyzji prezydenta RP o skierowaniu budżetu do Trybunału Konstytucyjnego, co ma zwiększać niepewność w uchwalaniu polityki.
Agencja wyraża obawy, że wizja nowych przedterminowych wyborów parlamentarnych jeszcze bardziej skomplikowałaby sytuację.
W dalszej części komunikat zwrócono uwagę na wysoki deficyt i deklarację jego ograniczenia, a także środki z Funduszu Odbudowy. Oddzielny akapit poświęcono kwestii Narodowego Banku Polskiego i jego prezesa.
- Tusk w trakcie kampanii wyborczej odnosił się bardzo krytycznie do prezesa NBP, a podejmowane przez nowy rząd próby postawienia go przed Trybunałem Stanu , co może skutkować jego zawieszeniem, dodatkowo podsyciły debatę na temat niezależności NBP. Wiarygodność instytucji i rezultaty prowadzonej polityki są ważnymi czynnikami w ocenie suwerenności przez Fitch - zaznaczono.