Podano inflację za czerwiec. Co zrobi RPP?

Rada Polityki Pieniężnej obniży we wrześniu stopy procentowe co najmniej o 25 pkt. bazowych, obniżki można spodziewać się też w listopadzie – prognozują ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem do końca roku stopa referencyjna NBP spadnie do 4,5 proc.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2025 r. wzrosły o 4,1 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. Wtorkowym odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS. W maju inflacja wyniosła 4 proc.

„Przy publikacji wstępnego odczytu pisaliśmy, że czerwcowe przyspieszenie inflacji, choć niewielkie, było pewnym zaskoczeniem. Dziś już wiemy, że niespodzianka skumulowała się w inflacji bazowej, która prawdopodobnie nieznacznie wzrosła do 3,4 proc. r/r. Inflacja usług przyspieszyła w czerwcu do 6,3 proc. r/r przy spadku inflacji towarów do 3,2 proc. Nie jest to jednak powód do obaw. Jednorazowo w tym samym czasie wzrosły ceny pojedynczych usług, które potrafią skokowo zaskakiwać (bilety lotnicze +15,3 proc. m/m w czerwcu, usługi telekomunikacyjne +0,8 proc.). Tylko te dwie kategorie podbiły inflację bazową o ponad 0,1 pkt. proc.” – poinformowali ekonomiści Banku Pekao.

Dodali, że „impet wzrostu cen bazowych” z początkiem 2025 roku wszedł w wyraźny trend spadkowy i w ujęciu zannualizowanym wskazuje już na tempo równe celowi inflacyjnemu NBP. Ocenili, że pomogło w tym także osłabienie się presji płacowej.

„(…) już w lipcu inflacja CPI runie w dół, poniżej 3 proc. r/r. To oraz ulotnienie kolejnych zagrożeń inflacyjnych (m. in. zapowiedzi rządowe o przedłużeniu mrożenia cen energii elektrycznej dla gosp. domowych) skłonią RPP do kolejnych obniżek stóp, co najmniej o 25 pb już we wrześniu. Cięcie zobaczymy prawdopodobnie także w IV kwartale, a referencyjna stopa obniży się na koniec roku do 4,5 proc."

 - wskazali ekonomiści.

Ich zdaniem najpoważniejszym ryzykiem inflacyjnym dla Rady wydaje się sytuacja fiskalna. „O kształcie projektu ustawy budżetowej na 2026 rok dowiemy się jednak nie wcześniej niż pod koniec sierpnia, czyli przed wrześniowym posiedzeniem Rady” – dodali ekonomiści banku. 

Źródło