Polskie srebro z certyfikatem Londyńskiej Giełdy Metali Szlachetnych

KGHM Polska Miedź S.A. należy do najbardziej zaufanych producentów srebra na świecie. Firma kolejny rok z rzędu uzyskał certyfikat Londyńskiej Giełdy Metali Szlachetnych (LBMA) za odpowiedzialną produkcję srebra w 2022 roku. Certyfikat potwierdza zgodność Polskiej Miedzi z wymogami określonymi w LBMA Responsible Silver Guidance i pozwala na uzyskanie wpisu na prowadzoną przez LBMA prestiżową listę Good Delivery skupiającą najbardziej zaufanych producentów srebra na świecie.

– Najwyższa jakość zarówno produktu, jak i całego procesu produkcji to siła marki KGHM. Nasi klienci wiedzą, że jesteśmy zaufanym partnerem, który przestrzega najwyższych standardów w całym łańcuch dostaw. Certyfikat LBMA potwierdza, że to nie kwestia deklaracji, ale rzeczywiste działania – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Lider rynku srebra

Wytyczne dla odpowiedzialnego pozyskiwania złota oraz srebra opracowane przez LBMA mają na celu m.in. zwalczanie naruszania praw człowieka oraz finansowania terroryzmu, unikanie wspierania konfliktów militarnych oraz zapewnienie zgodności z najwyższymi możliwymi standardami przeciw praniu brudnych pieniędzy. Wytyczne te rekomendują stosowanie pięcioetapowej, opartej na analizie ryzyka, procedury badania łańcucha dostaw, zgodnie z Wytycznymi OECD w sprawie odpowiedzialnego łańcucha dostaw minerałów z terenów konfliktowych oraz terenów wysokiego ryzyka. W ramach procesu certyfikacji niezbędne było przeprowadzenie usługi atestacyjnej przez niezależną, akredytowaną przez LBMA firmę audytorską (spółka PricewaterhouseCoopers Polska). Pozytywna ocena procedur w zakresie produkcji, przechowywania oraz sprzedaży srebra KGHM, a także Polityki oraz Procedury Odpowiedzialnego Łańcucha Dostaw dla Złota i Srebra KGHM Polska Miedź S.A. stanowiła podstawę dla pozytywnej rekomendacji audytora w zakresie przyznania certyfikatu.

KGHM od lat znajduje się na podium światowych producentów srebra. Według World Silver Survey 2023 zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie”. W kategorii „największych producentów srebra” – miedziowy gigant – znalazł się na drugiej pozycji. Polska Miedź w 2022 r. wyprodukowała 1 298 ton srebra. KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Odbiorcami srebra są, między innymi, instytucje finansowe, przemysł jubilerski, przemysł elektroniczny i elektryczny, przemysł fotowoltaiczny, producenci katalizatorów oraz producenci monet, sztabek i medali. Około 16% przychodów miedziowego giganta pochodzi, właśnie ze sprzedaży srebra.

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, w Wydziale Metali Szlachetnych. WMSZ powstał dokładnie 30 lat temu specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg.

Biją kolejne rekordy
 

KGHM Polska Miedź bije kolejne rekordy - ma największą górniczą produkcję miedzi od pięciu lat oraz najwyższą produkcję srebra w koncentracie. Perspektywy dla tych surowców są bardzo dobre, bo świat przechodzi zieloną rewolucję, a miedź jest niezbędna do produkcji fotowoltaiki, samochodów elektrycznych czy elektroniki.  
- Rekordowy, najlepszy od 2004 roku wynik w półrocznej produkcji srebra w koncentracie - 677,4 ton. Najwyższa od pięciu lat półroczna produkcja miedzi - tak pracujemy na miano giganta, tak nasi pracownicy budują sukces KGHM - podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - Najlepszy od 2018 roku wynik za półroczną produkcję to zasługa naszej załogi i skutecznego zarządzania. Mamy wizję i ambitne plany rozwoju, które konsekwentnie realizujemy. Po raz kolejny udowadniamy naszą silna pozycję wśród światowych liderów branży i budujemy sukces polskiej gospodarki - dodaje. Zo publikacji wstępnych wyników produkcyjnych za czerwiec 2023 wynika, że produkcja górnicza miedzi w koncentracie wyniosła w KGHM 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko 2% w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (I półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (I półrocze 2022 r.). Natomiast produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co stanowi najlepszy półroczny wynik KGHM do porównywalnego okresu od 2004 roku. Produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699,2 ton (+ 31 t w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku. - Najwyższa produkcja górnicza miedzi od 2018 roku i największa górnicza produkcja srebra od blisko dwudziestu lat, to efekt ciężkiej pracy załogi KGHM i skutecznego zarządzania. Wydobywamy więcej urobku dbając o jego najwyższą jakości. Tak budujemy siłę Polskiej Miedzi - powiedział Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A. Spółka zajmuje ósme miejsce na liście największych światowych producentów miedzi, rozwijając działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i międzynarodowymi trendami. Zgodnie z założeniami budżetowymi w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Konsekwentnie realizuje plan dotyczący rozwoju, w tym Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego ostatnio uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m.

Mieć miedź, to mieć pieniądze


Miedź jest w centrum uwagi ekonomicznego świata, zwłaszcza że jej ogromne ilości zużywa się w Chinach. Ceny miedzi ustabilizowały się ostatnio, a kontrakty terminowe na miedź wzrosła o 0,1% do 3,8223 dolara za funt. Eksperci uważają, że to nie koniec dobrej koniunktury, bo chiński rząd chce szybszego wzrostu gospodarczego, a to może spowodować wzrost importu miedzi przez Państwo Środka. Chiny dążą do zwiększania wydatków na samochody i elektronikę użytkową, co wpływa na popyt na miedź.  Metal ten stosuje się nie tylko w motoryzacji (w samochodzie osobowym może być nawet kilometr przewodów miedzianych), czy elektronice, ale i do produkcji kabli, gdzie surowiec ten wyparł utleniające się szybko aluminium. Miedź stosowana jest też do produkcji rur do instalacji wodnych, czy w bardzo popularnej dziś fotowoltaice. Rosnący popyt na ten surowiec sprawia, że rynek miedzi odczuwa deficyt. Przy podaży tego surowca prognozowanej na poziomie około 25,3 mln ton w tym roku deficyt ten wyniesie ok. 250 tys.  ton. Zdaniem ekspertów, wraz z postępem transformacji energetycznej oraz elektryfikacji w motoryzacji, deficyt miedzi będzie pogłębiać się w kolejnych latach i  w 2025 roku przekroczy 500 tys. ton. Przyczyniła się do tego „zielona rewolucja” w gospodarce: w 2020 roku udział „zielonego popytu” stanowił około 4 proc. całkowitej konsumpcji miedzi, a obecnie wynosi  już ok. 7 proc. Wg prognoz, transformacja energetyczna oraz elektryfikacja w motoryzacji będzie odpowiadać za około 17 proc. całkowitego popytu do 2030 roku. 

Skomentuj artykuł: