Premier: proponujemy Koalicję Polskich Spraw, czyli realizację najważniejszych spraw dla Polaków

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował zbudowanie Koalicji Polskich Spraw, czyli rzeczy, które najbardziej interesują Polaków, przy jednoczesnym zagwarantowaniu suwerenności naszego kraju. Przedstawione propozycje dotyczą polskich małych i średnich firm, rozwoju Polski i bezpieczeństwa energetycznego oraz wyższych wynagrodzeń i transformacji gospodarki.

– Z prognozy Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma się rozwijać najszybciej wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – To otwiera przed nami znakomitą szansę, aby zainwestować w przyszłość – wyjaśnił.
Ponadto, w porównaniu do 2015 r., dochody budżetowe w 2023 r. wzrosły o 305 mld zł, czyli o 105 proc. Widoczny jest także wyraźny spadek długu publicznego. W ciągu ostatnich 8 lat, dług w relacji do PKB spadł o 3,6 proc. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ w tym czasie odnotowano także rekordowe wsparcie dla rodzin i firm w kryzysie oraz wielkie inwestycje w bezpieczeństwo Polaków. Sytuacja polskiego budżetu jest także dobra na tle innych krajów UE. Według danych Eurostatu, dług publiczny Polski wynosi 48,4 proc. PKB, a średnia unijna to 83,1 proc. PKB.
Premier Mateusz Morawiecki chce budować Koalicję Polskich Spraw, opierając się zarówno na możliwościach, jakie dają stabilne finanse publiczne, jak i na wiarygodności zbudowanej dzięki dotychczasowej realizacji obietnic złożonych Polakom.
– Składamy ofertę posłom wszystkich formacji, którym zależy na ich programie – powiedział szef rządu. - Koalicja Polskich Spraw to realizacja rzeczy absolutnie najważniejszych – takich, które najbardziej interesują Polaków, a jednocześnie mogą zagwarantować utrzymanie przez nasz kraj suwerenności – wyjaśnił premier. Jak dodał, Koalicja Polskich Spraw ma szansę doprowadzić do znakomitego rozwoju gospodarczego, który dalej będzie kontynuował to, co dobre z ostatnich 8 lat, w atmosferze współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami.
Trzy pierwsze filary Koalicji Polskich Spraw to:
Tarcza i stabilność dla polskich małych i średnich firm
- Wakacje ZUS-owskie dla małych firm w trudnej sytuacji ekonomicznej
- Płatność VAT po opłaceniu faktury
- Stworzenie stałego mechanizmu Tarczy dla Firm dla podmiotów z problemami, które wynikają z niezawinionej, trudnej sytuacji na rynku (jak COVID-19 czy po wybuchy wojny na Ukrainie)
- Przejrzystość w tworzeniu prawa (odpowiednie vacatio legis dla zmian podatkowych).
Ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne
- Kontynuacja inwestycji rozwojowych: CPK, terminal kontenerowy w Świnoujściu, budowa elektrowni atomowych
- Gruntowna modernizacja energetycznych sieci przesyłowych
- Krajowy Program Mieszkaniowy
- Program Modernizacji, Ekologizacji Osiedli z wielkiej płyty.
Wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki
- Stały wzrost płacy minimalnej i osiągnięcie pułapu 10 000 zł średniego wynagrodzenia
- Dotacja 70 000 zł na start przy założeniu działalności gospodarczej z Urzędu Pracy
- Ustawa o równych płacach kobiet i mężczyzn.
- Do wysokości pensji minimalnej bez podatku
- Skokowy rozwój inwestycji prosumenckich.
– Rząd działa i rząd będzie prezentował rozwiązania. Pierwsze to wakacje kredytowe - ustawa, którą przyjęliśmy już wcześniej, jeszcze przed wyborami. Kierujemy tę ustawę do Sejmu, aby zrealizować nasze zobowiązania, aby dać oddech polskim rodzinom w spłacie rat kredytowych – podkreślił premier.
Przykładowo – jeśli rodzina ma kredyt o wartości 380 tys. zł na okres 25 lat przy oprocentowaniu 7,2 proc., to ich rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 2734,44 zł. Korzystając z wakacji kredytowych, mogą zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Oznacza to, że rodzina będzie mogła przeznaczyć na inne potrzeby aż 10 937,75 zł.
Maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych. Szacunkowa łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

Skomentuj artykuł: