Amerykański Senat zatwierdził umowę o wydatkach rządowych na poziomie 1,4 biliona dolarów w roku fiskalnym 2020. W ten sposób USA unikną shutdownu, czyli zawieszenia prac rządu.
Dwa pakiety funduszy mają sfinansować prace rządu do 30 września 2020. Przewiduje się, że prezydent USA podpisze się pod tą decyzją w piątek przed północą czasu miejscowego. Dwa dni temu umowa została przegłosowana przez Izbę Reprezentantów.
738 mld dolarów z puli przeznaczonej dla rządu to pierwszy pakiet, który otrzyma Pentagon w ramach ustawy o budżecie tego resortu, przyjętej przez Senat dwa dni temu. To o 22 mld więcej, niż w zeszłym roku fiskalnym, który w USA kończy się 30 września.
Drugi pakiet to pieniądze przeznaczone na inwestycje w programy krajowe, obejmujące m.in. dożywianie dzieci, dotacje dla uczelni na badania naukowe, walkę z przemocą związaną z użyciem broni oraz na programy budowy tanich mieszkań, którym wcześniej sprzeciwiał się Trump.
W rządowych planach finansowych pojawiają się także nowe inicjatywy, takie jak finansowanie wojskowych sił kosmicznych, podniesienie z 18 do 21 lat wieku, w którym dozwolony będzie zakup wyrobów tytoniowych oraz uchylenie niektórych podatków, które miały być przeznaczone na finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego Affordable Care Act, znanego powszechnie jako Obamacare.
Na bezpieczeństwo granic przeznaczone zostanie 1,37 mld dolarów. To suma znów zdecydowanie mniejsza od tej, którą w zeszłym roku Trump chciał otrzymać na budowę muru na granicy z Meksykiem. Spór o finansowanie tego przedsięwzięcia doprowadził do trwającego pięć tygodni częściowego zawieszenia prac rządu.
W ramach zatwierdzonej w czwartek przez Senat umowy o wydatkach rządowych amerykański prezydent zachowa jednak możliwość zmiany przeznaczenia innych funduszy rządowych na budowę muru.
W zeszłym roku podatkowym rząd USA otrzymał 1,36 bln dolarów. 30 września rok podatkowy 2019 USA zamknęły najwyższym od siedmiu lat deficytem budżetowym, wynoszącym 984 mld dolarów, czyli 4,6 proc. produktu krajowego brutto.