Odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich

Firma wydobywcza Rare Earths Norway poinformowała, że znalazła największe w Europie potwierdzone złoże wysoko cenionych przez rynek technologiczny pierwiastków ziem rzadkich. Może to stanowić impuls do próby przełamania dominacji Chin w tej dziedzinie.

Rare Earths Norway poinformowało w oświadczeniu z 6 czerwca, że szacunki zasobów mineralnych w kompleksie karbonatytów Fen w odkrytym złożu obejmują 8,8 miliona ton metrycznych całkowitych tlenków ziem rzadkich (TREO) z rozsądną perspektywą ekonomicznego wydobycia.
Norweskie złoże jest jednym z niewielu złóż na świecie, które nie jest własnością Chin ani nie jest przez nie kontrolowane. Zarówno rynek wydobywczy tych minerałów jak i ich przetwarzanie jest obecnie zdominowane przez Pekin. 

Alf Reistad, dyrektor generalny Rare Earths Norway, powiedział stacji CNBC, że odkrycie stanowi „wielki kamień milowy” dla firmy.
Oczekuje się, że popyt na metale ziem rzadkich i minerały krytyczne będzie rósł wykładniczo w nadchodzących latach, ponieważ przejście na czystą energię nabiera tempa.

Firma twierdzi, że w ramach TREO, które są uważane za kluczowe dla globalnego odejścia od paliw kopalnych, istnieje około 1,5 miliona ton metrycznych metali ziem rzadkich związanych z magnesami, które można wykorzystać w pojazdach elektrycznych i turbinach wiatrowych.
Odkrycie przyćmiewa ogromne złoża metali ziem rzadkich odkryte w zeszłym roku w sąsiedniej Szwecji.

Rare Earths Norway twierdzi, że złoże metali ziem rzadkich w Telemarku, około 210 kilometrów  na południowy zachód od Oslo, prawdopodobnie podkreśli pozycję Norwegii jako integralnej części europejskiego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich i surowców krytycznych.

Większość pierwiastków ziem rzadkich znajduje się w Chinach, które są drugą co do wielkości gospodarką na świecie, odpowiadającą za 70% światowego wydobycia rud metali ziem rzadkich i 90% przetwarzania rud metali ziem rzadkich.

Rare Earths Norway poinformowało, że prace poszukiwawcze w kompleksie będą kontynuowane, a dalsze wiercenia zaplanowano na przyszły miesiąc. Firma oznajmiła również, że pracuje nad rozwojem pierwszego etapu wydobycia do 2030 roku. Odkrycie to wzmacnia pozycję Norwegii jako kluczowego gracza w europejskim łańcuchu zaopatrzenia w metale ziem rzadkich.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: