- Przyszłość chińskiej gospodarki jest ponura - mówi słynny ekonomista Paul Krugman, noblista z dziedziny ekonomii. Według uczonego gospodarka Chin zmierza w kierunku poważnego spowolnienia, z rekordowym poziomem bezrobocia wśród młodzieży i słabnącym popytem.
Druga co do wielkości gospodarka świata zmierza w kierunku poważnego spowolnienia, ostrzegł Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla.
W artykule opublikowanym w "New York Times" Krugman porównał rozczarowujące wyniki chińskiej gospodarki do wyników Japonii w latach 90., kiedy to siła gospodarcza tego kraju zaczęła spadać.
- Chiny wydają się ostatnio tracić swoją siłę, a niektórzy zastanawiają się, czy ich ścieżka od teraz może przypominać japońską. Moja odpowiedź brzmi: prawdopodobnie "nie" - Chiny będą radzić sobie gorzej" - powiedział.
Niska dzietność i niskie wskaźniki imigracji doprowadziły do gwałtownego spadku liczby ludności czynnej zawodowo w Japonii w 2000 roku. Doprowadziło to do spadku inwestycji w japońską gospodarkę, co napędziło wyższe salda zadłużenia.
Populacja aktywna zawodowo w Chinach również spada, ponieważ społeczeństwo starzeje się, a młodsi pracownicy mają trudności ze znalezieniem pracy. Według danych chińskiego rządu, w minionym kwartale stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła rekordowe 21%.
Jednocześnie, według Krugmana, chińska gospodarka nie jest zrównoważona, a popyt kuleje po pandemii.
Aktywność w sektorze produkcyjnym spadła w maju, podczas gdy sektor mieszkaniowy, który stanowi około jednej piątej chińskiej gospodarki, również odnotował spowolnienie.
Czynniki te zacierają obraz przyszłości Chin. Krugman powiedział nawet, że kraj może wpaść w pułapkę średniego dochodu, zjawisko występujące w gospodarkach wschodzących, gdy ekonomia rośnie szybko do pewnego momentu, a następnie zatrzymuje się.
"Jeśli Chiny zmierzają w kierunku spowolnienia, interesującym pytaniem jest, czy mogą powtórzyć spójność społeczną Japonii - jej zdolność do zarządzania wolniejszym wzrostem bez masowego cierpienia lub niestabilności społecznej. Zdecydowanie nie jestem ekspertem od Chin, ale czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że Chiny, zwłaszcza pod rządami niekonsekwentnego autorytarnego reżimu, są w stanie to osiągnąć?"
Chiny mają jedną z największych gospodarek na świecie i są największym światowym eksporterem, ale ich dochód na mieszkańca pozostaje poniżej średniej światowej. Spowolnienie wzrostu gospodarczego po pandemii COVID-19 jest poważniejsze, niż przyznają urzędnicy. Chińska polityka "zero COVID-19" i poważne blokady spowolniły wzrost PKB i zakłóciły łańcuchy dostaw. Dodatkowa presja na nieruchomości i bankowość przyczyniła się do pogorszenia prognoz gospodarczych.
Paul Krugman to amerykański ekonomista, który jest znany z pracy nad teoriami handlu międzynarodowego i geografii ekonomicznej. Jest laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, którą otrzymał w 2008 roku za swoje badania nad wzorcami handlu międzynarodowego i lokalizacją działalności gospodarczej. Krugman jest również publicystą i komentatorem, który często pisze na tematy polityczne i ekonomiczne. Przez wiele lat pisał regularne felietony dla "The New York Times". Jest autorem lub współautorem wielu książek, zarówno akademickich, jak i popularnonaukowych.