Trzęsienie ziemi na Tajwanie to przypomnienie o zagrożeniach dla produkcji chipów

Największy na świecie producent chipów pracuje obecne nad wznowieniem działalności po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w środę Tajwan. Kontynuowania produkcji oczekują z dużą niecierpliwością producenci wielu produktów, od iPhone'ów i komputerów po samochody i pralki.

Najsilniejsze od 25 lat trzęsienie ziemi (o sile 7,4 w skali Richtera) nawiedziło wschodnie wybrzeże wyspy w środę rano, zabijając dziewięć osób i powodując osunięcia ziemi i zawalenie się niektórych budynków i konstrukcji.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, wiodący producent chipów, znany również jako TSMC, działa w dużej mierze po przeciwnej stronie wyspy, chociaż firma twierdzi, że jej zakłady doświadczyły pewnych wstrząsów. TSMC tymczasowo ewakuowało niektóre zakłady produkcyjne po trzęsieniu ziemi, ale później w środę poinformowało, że pracownicy są bezpieczni i wrócili do swoich miejsc pracy.


„W niektórych obiektach uszkodzono niewielką liczbę narzędzi, co częściowo wpłynęło na ich działalność. Nie ma jednak żadnych uszkodzeń naszych krytycznych narzędzi” – poinformowało TSMC w oświadczeniu wydanym w środę.

Środowe trzęsienie ziemi wyraźnie przypomniało o ryzyku związanym z koncentracją kluczowej produkcji mikroprocesorów na wyspie, która jest zarówno podatna na trzęsienia ziemi, jak i stanowi punkt zapalny napięć geopolitycznych. Producenci chipów i rządy, w tym rząd USA, w ostatnich latach zainwestowali miliardy w wysiłki na rzecz dywersyfikacji produkcji chipów, ale wielu ekspertów obawia się, że proces ten nie odbywa się wystarczająco szybko.

TSMC produkuje około 90% najbardziej zaawansowanych chipów półprzewodnikowych na świecie, które zasilają niezliczone urządzenia, na których ludzie polegają na co dzień. Jej chipy są używane przez gigantów technologicznych, w tym Apple, Qualcomm, Nvidia i AMD – i są niezbędne dla rozwijającej się branży sztucznej inteligencji, w której podaż chipów jest już ograniczona.

Środowe trzęsienie ziemi prawdopodobnie tylko zwiększy presję na podejmowane od lat wysiłki mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych chipów poza Tajwanem. W 2022 r. prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę CHIPS and Science Act, w ramach której w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczono ponad 200 miliardów dolarów na inwestycje, aby pomóc Stanom Zjednoczonym odzyskać pozycję lidera w produkcji półprzewodników.

 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: