Zmiana w sierpniowym odczycie PMI

Sierpniowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce jest najwyższy od pięciu miesięcy - ocenił w poniedziałkowym komentarzu Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, oczekiwane odbicie gospodarcze powinno poprawić sytuację i nastroje w sektorze.

W poniedziałek S&P Global poinformował, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu br. wyniósł 47,8 pkt. wobec 47,3 pkt. w lipcu.

Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Sebastian Sajnóg w swoim komentarzu zwrócił uwagę, że słabemu popytowi towarzyszy poprawa prognoz na przyszłość. 

"Produkcja rośnie powoli, a firmy nadal zmagają się ze słabym popytem" - przekazał. Jego zdaniem, oczekiwane odbicie gospodarcze powinno poprawić sytuację i nastroje w sektorze.

"Indeks PMI wzrósł w sierpniu z 47,3 do 47,8 pkt. – najwyższy odczyt PMI od pięciu miesięcy. Badanie S&P wskazuje na dalszy spadek produkcji i nowych zamówień" 

- wskazał PIE.

Jak dodano, słaba koniunktura w przemyśle utrzymuje się również wśród głównych partnerów handlowych. W lipcu PMI w Niemczech spadł z 43,5 do 42,6 pkt., a w strefie euro z 45,8 do 45,6 pkt.

PIE zauważa, że przedsiębiorstwa w Polsce nadal zmagają się z niskim popytem, co znajduje odzwierciedlenie w danych za okres styczeń-lipiec br., gdzie produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. r/r.

"Pesymizm potęguje wolniejsze odbicie konsumpcji na rynku krajowym, w połączeniu z trudnymi warunkami za granicą. Wpływają one na obniżenie poziomu zamówień" - przekazał PIE.

W ocenie PIE, perspektywy na najbliższe miesiące są bardziej optymistyczne. "Stabilizacja makroekonomiczna oraz wzrost konsumpcji będą wspierać poprawę wyników przemysłu. Prognozy rynkowe Focus Economics na 2024 rok przewidują wzrost produkcji przemysłowej o 2,9 proc., a w 2025 roku o 5,2 proc. Takie rezultaty przyczynią się do poprawy nastrojów w sektorze" - podkreślił Polski Instytut Ekonomiczny.

S&P Global podało w raporcie, że w sierpniu sektor wytwórczy skurczył się dwudziesty ósmy raz z rzędu (najdłuższa sekwencja zniżkowa od powstania badań w 1998 roku). Z raportu wynika, że najnowszy odczyt był najwyższy od pięciu miesięcy, a także przewyższył trend dla obecnej sekwencji (45,6) utrzymujący się poniżej neutralnego progu 50,0 od maja 2022. Autorzt raportu podali, że sprzedaż eksportowa też spadła rekordowy trzydziesty raz z rzędu, ponadto w większym stopniu niż całkowite nowe zamówienia. Producenci wskazywali na słabą koniunkturę w Europie, szczególnie w Niemczech.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: