W związku z upalną i suchą pogodą, krajowa wegetacja jest przyspieszona o 2 do 3 tygodni - poinformowała Izba Zbożowo - Paszowa. Wskazano również, że jest to przyczyny rozpoczęcia "małych żniw", czyli zbiorów jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego.
"W związku z upalną i suchą pogodą, wegetacja w kraju jest przyspieszona o około 2-3 tygodnie" - wskazała Izba Zbożowo - Paszowa w swoim newsletterze. Zawarto w nim również informację, że jest to przyczyna rozpoczęcia "małych żniw", czyli zbiorów jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego, które wystąpiły "znacznie wcześniej" niż w ubiegłych latach.
Izba podała, że największe zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego odnotowano na południowym zachodzie kraju. Wskazano, że w piątek w woj. opolskim, zebrano ponad 97 proc. areału upraw jęczmienia ozimego. Średnie plony były na poziomie 52 dt/ha wobec 66 dt/ha zanotowanych w tym samym okresie przed rokiem - przypomniała IZP.
Zaznaczono również, że rzepak ozimy zebrano z około 78 proc. powierzchni przy średnich plonach na poziomie 28 dt/ha (30 dt/ha przed rokiem).
IZP wskazała, że informacje zebrane "z terenu" wskazują na słabe plony rzepaku w kraju rzędu 25-35 dt/ha. Izba dodała, że w przypadku rzepaku obserwuje się drobne nasiona, ale o wysokim zaolejeniu, wynoszącym 42 proc. i powyżej.
Podkreślono także, że lokalnie, w szczególności na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie rozpoczęły się także zbiory pozostałych zbóż ozimych, w tym pszenicy ozimej. Pierwsze napływające informacje wskazują na niższe niż przed rokiem plony, ale o wysokiej zawartości białka i dobrym glutenie.
W komunikacie Izba przedstawiła również, że w piątek ceny oferowane przez przetwórców za zboże wynosiły: jęczmień paszowy – 580-690 zł/t, pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 780-860 PLN/t, pszenica paszowa – 700-780 zł/t, pszenżyto – 580-670 zł/t, rzepak – 1950-2010 zł/t.
Izba Zbożowo - Paszowa, jest organizacją branżową zrzeszającą ok. 70 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliwowego.