Rolnicy zablokują autostradowe przejście graniczne z Niemcami

Rolnicy w niedzielę wczesnym popołudniem planują zablokować w obu kierunkach autostradę A2 w okolicach przejścia granicznego w Świecku. Protest ma potrwać dobę. Obaw przed protestem nie kryją Niemcy, szczególnie, że w pierwotnym wymiarze strajk na przejściu granicznym miał trwać blisko miesiąc.

W Polsce na sile przybierają protesty rolników, domagających się rewizji Zielonego Ładu oraz ograniczenia wwozu towarów rolno-spożywczych z kierunku ukraińskiego do Polski. Protestujący blokowali wiele dróg krajowych i autostrad, a także przejścia graniczne z Ukrainą.

Teraz rolnicy zapowiedzieli blokadę autostrady A2 w Świecku w pobliżu przejścia granicznego z Niemcami. Początkowo protest miał rozpocząć się w niedzielę 25 lutego wieczorem i potrwać aż cztery tygodnie, jednak ostatecznie rolnicy zgodzili się - na drodze pertraktacji - na format strajku 24-godzinnego. Protest w Świecku rozpocznie się w niedzielę o 13.00 i potrwa do 13.00 w poniedziałek, 26 lutego.

Ok. 1500 osób i kilkaset maszyn rolniczych ma zablokować wszystkie pasy ruchu w ciągu drogi E30.

Jak podaje portal slubice24.pl, w tym samym czasie niemieccy rolnicy mają blokować most na przejściu granicznym w Słubicach.

Z apelem do rolników o odstąpienie od wielotygodniowej akcji protestacyjnej w Słubicach zwrócił się m.in. Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska".

"Wasze protesty nie mogą być zagrożeniem dla egzystencji innych polskich przedsiębiorców oraz nie mogą zagrażać całej gospodarce narodowej. Czym innym są bowiem ograniczone czasowo blokady dróg, manifestacje w miastach będących siedzibą władz centralnych i wojewódzkich, blokowanie urzędów, a czym innym zapowiadana miesięczna blokada jednego z głównych przejść granicznych, przez które odbywa się polska wymiana towarowa z największymi naszymi partnerami handlowymi w Unii Europejskiej" - napisano w apelu, przy jednoczesnym poparciu dla strajku rolników.

Protestem rolników polskich w Świecku zaniepokojeni są także Niemcy. Wskazują, że autostrada A12 (niemiecka kontynuacja polskiej autostrady A2) łączy Berlin z Frankfurtem nad Odrą i wykorzystywana jest to transportu towarów do niemieckiej stolicy. Niemcy obawiają się chaosu w ruchu przy granicy.

Polska policja zaapelowała o zaplanowanie alternatywnych tras.

Z uwagi na utrudnienia na autostradzie A2, kierujący samochodami ciężarowymi na węźle w Jordanowie będą kierowani na drogę ekspresową S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinku. Warto dodać, że pojazdy ciężarowe nie będą mogły przejechać przez most graniczny w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na jego remont. Przejazd tam będzie możliwy wyłącznie dla samochodów osobowych. Pojazdy osobowe przemieszczające się autostradą A2 w kierunku Niemiec będą mogły skorzystać z węzła w Rzepinie, natomiast droga zamknięta zostanie na węźle w Świecku. Tam samochody będą kierowane na drogę K29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz K31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą

 - podaje lubuska policja.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: