Zakończyła się rozbudowa i modernizacja elewatora zbożowego w Braniewie – informuje Gazeta Polska Codziennie. Inwestycja jest częścią projektu Spichlerza Północy, czyli budowy czterech magazynów, m.in. w Malborku i Braniewie, które zwiększą pojemność magazynowania zbóż zakupionych od rolników.
Pojemność przechowalnicza w Braniewie zwiększyła się z 4,2 tys. do 10 tys. ton. - Elewator został wyposażony w najnowocześniejszą technologię. Teraz przyjęcie towaru od rolnika zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Wcześniej, kiedy ten obiekt nie był rozbudowany zajmowało to blisko 40 minut. Powodowało to ogromne kolejki i niezadowolenie rolników – powiedział Hubert Grzegorczyk, prezes zarządu Elewarr, spółki należącej do Krajowej Grupy Spożywczej. Nie tylko skrócono czas przyjęcia towaru, ale także zwiększono asortyment o mokrą kukurydzę.
Takie inwestycje mają spowodować, że rolnicy będą wybierali spółki z Krajowej Grupy Spożywczej. – Bo to jest jakość, to jest marka. Chcemy być atrakcyjni dla rolnika, dlatego się modernizujemy. Przez wiele lat spółki skarbu Państwa, które działały w sektorze rolno-spożywczym, szły albo na prywatyzację, albo były pozostawione same sobie. My tę filozofię zmieniliśmy
W ramach projektu Spichlerza Północy, podpisano już umowę na rozbudowę i zmodernizowanie obiektów magazynowych spółki Elewarr w Bartoszycach. W kolejnych etapach mają być modernizowane także elewatory w Ornecie, Malborku i Pieniężnie. W sumie w latach 2023-2027 na rozbudowę i modernizację obiektów Elewarru w regionie zostanie przeznaczonych 250 mln zł.
Celem projektu Spichlerz Północy jest wykorzystanie potencjału województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza zachodniej i zachodnio-południowej części regionu. Są tu duże gospodarstwa towarowe, produkujące wiele zbóż. Istotna jest też odległość do portów Morza Bałtyckiego i wykorzystanie kanału na Mierzei Wiślanej do transportu zboża. Spichlerz Północy umożliwi spółce Elewarr współpracę z większą liczbą rolników niż dotychczas, tym samym skuteczniej będą realizowane założenia polityki rolnej rządu. Spółka szacuje, że w powiecie braniewskim nawiąże współpracę z ok. 200 nowymi rolnikami. Zwiększenie skupu wpłynie też na bezpieczeństwo żywnościowe Polski i możliwości eksportowe polskiego zboża.