Sytuacja związana z zaleganiem w magazynach u rolników zboża ze zbiorów ub.r. opanowana

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Ryszardem Bartosikiem spotkali się z Prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Wyeksportowaliśmy w ciągu 4 miesięcy ponad 4,5 mln ton zbóż z Polski. To dobra informacja – podkreślił minister Telus zwracając uwagę, że sytuacja związana z zaleganiem w magazynach u rolników zboża ze zbiorów 2022 r. została opanowana.

Minister przypomniał, że ruszyły ją wypłaty dopłat z II transzy pomocy do sprzedanej po 14 kwietnia br. pszenicy i gryki. Szef resortu podkreślił, że na to wsparcie przeznaczone zostały 2 mld złotych.

– Z 16 postulatów, które przedstawione zostały podczas rozmów z rolnikami protestującymi w Szczecinie zrealizowanych zostało już 14 – zaznaczył minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa zapewnił jednocześnie rolników, że po 15 września br. do Polski nie będzie wpływało zboże z Ukrainy. Natomiast kontynuowany będzie przez nasze terytorium tranzyt zboża  Ukrainy.

Minister poruszył także temat dzierżawy gruntów. Potwierdził, że nie ma zgody na odstępstwa w odniesieniu do tych dzierżawców, którzy nie wyłączyli z dzierżaw 30 procent gruntów, do czego zobowiązywała ich ustawa.

Skomentuj artykuł: