Ruszyła budowa obwodnicy Dzwoli

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w czwartek budowa blisko 3-kilometrowej obwodnicy Dzwoli (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformowała GDDKiA. Zakończenie robót zaplanowano w 2025 r.

190 mln zł

Lubelski oddział GDDKiA podał, że budowana obwodnica Dzwoli będzie miała ok. 2,7 km, zostanie poprowadzona nowym śladem i ominie miejscowość od północy.

W ramach inwestycji – poinformowała GDDKiA – trwa także rozbudowa ponad 9-kilometrowego odcinka DK74 od końca przyszłej obwodnicy Janowa Lubelskiego do połączenia z funkcjonującą już obwodnicą Frampola.

"Powstanie jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o szerokości jezdni 7 m. Wybudowane zostaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego, ekrany akustyczne, chodniki oraz zatoki autobusowe" – dodano.

W planach jest budowa sześciu skrzyżowań skanalizowanych, dwóch rond oraz mostu zintegrowanego z przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerów.

Inwestycję za ponad 190 mln zł realizuje konsorcjum firm Mosty Łódź (lider), Antex II (partner) oraz PBI Infrastruktura (partner).

GDDKiA podała, że zakończenie robót planowane jest w 2025 r.

Inwestycja jest realizowana w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, z czego siedem powstanie w województwie lubelskim. Pięć z nich (Janów Lubelski, Dzwola, Gorajec, Szczebrzeszyn, Zamość) wybudowanych zostanie w ciągu DK74 i połączy trasę ekspresową S19 w Janowie Lubelskim z przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie. Natomiast pozostałe dwie planowane są w ciągu DK82 (Łęczna) oraz DK63/76 (Łukowów).

Źródło

Skomentuj artykuł: