Agencja S&P dokonała półrocznego przeglądu ratingu Polski bez publikacji nowego raportu analitycznego, co oznacza, że rating Polski pozostał na poziomie "A-", a jego perspektywa jest stabilna - poinformowała agencja w komunikacie.
S&P podaje, że w sytuacji półrocznego przeglądu bez nowego raportu w mocy pozostają opublikowane w poprzednim raporcie czynniki, które mogą wpłynąć na rating Polski.
W listopadzie 2024 r. S&P wprost potwierdziła rating Polski (tzw. rating action) na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
S&P podawało wówczas, że stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy sprzyjającymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski względem krótkoterminowych ryzyk wynikających z podwyższonych deficytów fiskalnych oraz szybko rosnącego zadłużenia, przy zwiększających się zewnętrznych ryzykach dla gospodarki.
W listopadzie ub. roku agencja podała, że ocena kredytowa Polski może ulec poprawie, jeżeli stabilna poprawa instytucjonalna oraz jakości rządzenia (governance) sprzyjać będą utrzymaniu napływu środków z UE oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich netto, co wspierać będzie średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB.
Z kolei obniżka ratingu możliwa byłaby w sytuacji, gdyby zadłużenie Polski wzrosło powyżej oczekiwań S&P, co mogłoby sugerować bardziej trwałe pogorszenie zarzadzania polityką fiskalną. Obniżka ratingu mogłaby również pojawić się, jeżeli średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski znacząco by się pogorszyły, prawdopodobnie razem z pojawieniem się szoków zewnętrznych, w tym nieoczekiwanych skutków wojny Rosji z Ukrainą i powiązanym z tym spadkiem zaufania.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.