Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 45,0 pkt. wobec 45,9 pkt. w kwietniu - podał S&P Global. Polski Instytut Ekonomiczny stwierdza, że spadek w maju był dużo poniżej prognoz.
"Według najnowszych danych z badania PMI® przeprowadzonego przez S&P Global, polski sektor przemysłowy pozostaje w maju w długotrwałym okresie spadku koniunktury. Sektor ten skurczył się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku. Nowe zamówienia, eksport, produkcja i zatrudnienie spadały w maju w szybszym tempie, a aktywność zakupowa spada już od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy" - napisano w raporcie.
Autorzy badania podają, że pozytywnym sygnałem jest natomiast stłumienie presji inflacyjnej i nieznaczna poprawa prognoz na najbliższych 12 miesięcy.
Poziom wskaźnika sygnalizuje najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od siedmiu miesięcy. Wskaźnik ten spadł również poniżej poziomu trendu wynoszącego 45,5 pkt od początku trwającej od maja 2022 roku sekwencji odczytów poniżej 50,0 pkt.
Na ostatni spadek głównego wskaźnika złożyły się wyniki czterech z pięciu składowych. Jedyny wyjątek stanowiły zapasy pozycji zakupionych, których spadek uległ spowolnieniu.
Polski Instytut Ekonomiczny stwierdza, że spadek w maju był dużo poniżej prognoz.