Zarobki 7% specjalistów IT spadły w ostatnich 12 miesiącach, a kolejnych 36% nie zmieniły się nominalnie. Przy wysokiej inflacji to oznacza realny spadek wynagrodzeń ponad 40% badanych - wynika z najnowszego raportu Awareson. W branży przyzwyczajonej do dwucyfrowych wzrostów, takich danych nie widzieliśmy od lat. W 2025 r. ponad 1/3 ankietowanych nie spodziewa się podwyżek.
Pandemia znacząco wzmocniła pozycję specjalistów IT na rynku pracy, umożliwiając im uzyskiwanie podwyżek rzędu 20-30% rocznie. Następnie, pracownicy ds. nowych technologii zderzyli się z kilkunastoprocentową inflacją i oczekiwali, że pracodawcy zrekompensują rosnące koszty życia. Inflacja dotknęła jednak również firmy, a recesja wymusiła cięcia budżetowe.
Mimo tego, połowa specjalistów IT otrzymała w ostatnim roku podwyżki, choć tylko w przypadku 1/3 wzrost wynagrodzeń przekroczył 10%. Wynagrodzenia prawie 36% badanych pozostały bez zmian, co oznaczało realny spadek wartości - wynika z raportu „Zatrudnij, zaangażuj, zatrzymaj. Rynek pracy IT 2025”.
„Polska gospodarka wciąż boryka się z inflacją. Za te same zarobki co rok temu, możemy kupić mniej. Taka sytuacja to nowość na rynku pracy IT. Do tej pory specjaliści oczekiwali, że pracodawcy co najmniej pokryją tę różnicę, a gdy tak się nie działo zmieniali pracę. W tym roku projektów było mniej, branżę dotknęły zwolnienia, a to wpłynęło na motywację kandydatów do zmiany pracy lub pozostania w firmie na dłużej”
- mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, autorka raportu i szefowa marketingu Awareson, firmy specjalizującej się w rekrutacji i outsourcingu IT.
Przewidywany wzrost wynagrodzeń w polskiej gospodarce w 2025 r. ma wynieść około 7%, przy prognozowanej inflacji na poziomie 4,3%. W badaniu Awareson 1/3 specjalistów IT spodziewa się utrzymania wynagrodzeń na obecnym poziomie lub ich spadku, podobnie jak w 2024 r. Tylko jedna piąta ankietowanych przewiduje podwyżki przekraczające 10%.
„Rynek specjalistów IT jest dziś zupełnie inny niż jeszcze rok temu. LinkedIn jest pełen historii typu >>szukam pracy od X miesięcy<<, a jednocześnie dostępna jest stale rosnąca liczba wakatów. Specjaliści obecnie cenią stabilizację i spokój pracy, często akceptując nieco niższe stawki. Kluczowe dla pozyskania seniora będzie przedstawienie planów na 2-3 lata oraz wskazanie możliwości dalszego rozwoju w organizacji” - wyjaśnia Sebastian Fyda, Cloud Architect w Awareson i CTO Sprzedajemy.pl.
Pracodawcy deklarują większą hojność. Podwyżki dla działów IT w 2025 r. planuje 3/4 pracodawców. 46% badanych zapowiada zwiększanie zatrudnienia.
„Rynek pracy IT się skomplikował. Nowych pracowników zatrudnia mniej firm niż 2-3 lata temu, ale większość szuka kandydatów o podobnych profilach: z obszarów AI/Machine Learning, Data, DevOps, Security. Kandydaci z doświadczeniem powyżej 6-8 lat mogą wybierać z kilku ofert, gdy propozycji dla młodych programistów czy testerów jest niewiele. Kluczowe będzie inwestowanie w zaangażowanie i efektywność zespołów. Należy skupić się na obszarach, które mają największe znaczenie dla specjalistów IT, takich jak komunikacja, rozwój zawodowy oraz odpowiedni dobór osób do projektów” - dodaje Piotr Aftewicz, CCO w Awareson.
W Polsce, w kolejnych 12 miesiącach, nowe projekty IT planuje 3/4 badanych firm. Jeszcze rok wcześniej spodziewała się ich tylko połowa. Skala inwestycji sugeruje, że to nie tylko odmrażanie wstrzymanych projektów, ale nowe inwestycje.