Gospodarkę naszego zachodniego sąsiada dotknęła głęboka stagnacja. - Obywatele Niemiec muszą przygotować się na „realne straty” – uważa ekonomistka Veronika Grimm, która doradza niemieckiemu rządowi. Jej zdaniem, konieczne będzie również podniesienie wieku emerytalnego.
„Trzeba ludzi przygotować na trudności. Dojdzie do realnych strat” – powiedziała Veronika Grimm w rozmowie z mediami grupy Funkestka. Jej początki mają być związane z wielkimi przedsięwzięciami w transformacji niemieckiej gospodarki, przede wszystkim energetycznej, ale i politycznej - pisze Gazeta Polska Codziennie. „Dla mnie ważne jest, by politycy byli szczerzy wobec ludzi i jasno tłumaczyli im, że przebudowa gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej kosztuje” – uważa doradza niemieckiego rządu. Ekspertka opowiedziała się również za podwyższeniem wieku emerytalnego w sytuacji oczekiwanego wzrostu liczby mieszkańców Niemiec. W ostatnim czasie pomysł na reformy programu emerytalnego pojawiły się w programie opozycyjnej niemieckiej chadecji - CDU. Jednak kanclerz Olaf Scholz odrzucił je, uznając, że nie ma obecnie konieczności podwyższenia granicy wieku przechodzenia na emeryturę. Wiek emerytalny w Niemczech jest bowiem już stopniowo podwyższany, aby w 2031 r. osiągnąć granicę 67 lat. Jednak w ocenie Veroniki Grimm nie można przy tym pozostać. „Musimy zatroszczyć się o to, by ludzie chcieli coraz dłużej pracować” – powiedziała.
Niemcy mają też kłopoty
Niemcy mają też kolejny kłopot - regulator, Federalna Agencja ds. Sieci ostrzega przed niedoborem gazu w zimie i uważa, że należy zacząć apelować o oszczędności. Prezes agencji Klaus Mueller ostrzega, że jest pewne ryzyko z powodu mroźnej zimy w Europie. Ponadto, prezydent Władimir Putin może również przykręcic kurek z gazem krajom Europy Południowo-Wschodniej. „Wreszcie pozostaje czarny scenariusz, że dojdzie do ataków na gazociągi” – ostrzegł Mueller. Jego zdaniem potrzebna jest też reforma cen energii, która gwarantowałaby opłatę od sieci energetycznej z regionów, gdzie energetyka wiatrowa jest najmocniej rozwinięta. Wg niego, w Bundestagu jest już odpowiedni projekt ustawy. Regiony Niemiec z najlepiej rozwiniętą energetyką wiatrową to min. Brandenburgia i Szlezwik-Holsztyn. Jak podał pod koniec czerwca portal Check24, odbiorca energii w landach związkowych z dopłatami do energii ze źródła OZE płacą - co zaskakujące - wysokie ceny za korzystanie z sieci. Ekspert ds. energii Steffen Suttner wyjaśnił, że inwestycje w elektrownie wiatrowe są drogie i dlatego przenoszone są na odbiorców. Dlatego najwięcej za prąd płacą konsumenci z Brandenburgii, Szlezwiku-Holsztyna i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Federalny Związek Gospodarki Energetycznej i Wodnej obliczył, że w 2023 roku opłaty dla gospodarstw domowych wzrosły o 18 procent do średnio 9,52 eurocentów za kilowatogodzinę. Ich udział w cenie energii wynosi 21 procent.
Władz wspomnianych landów szukaja więc nowych dochodów i obawiają sie o rozwój gospodarczy. Widzą też realna konkurencję ze strony Polski i chcą blokować inwestycje w naszym kraju. Szykują kroki prawne min. przeciw polskiej inwestycji nad Bałtykiem.
Niemieckie gminy chcą blokować polskie inwestycje
Jak podaje agencja DPA, gmina uzdrowiskowa Heringsdorf chce zablokować budowę przez Polskę portu kontenerowego w Świnoujściu. Jak pisze DPA, mimo decyzji polskiego rządu o pominięciu niemieckich wód morskich i wyznaczeniu nowego toru podejściowego, krytyka ze strony niemieckiej nie ustaje. Krytycznie do budowy portu kontenerowego po polskiej stronie ustosunkował się także rząd landu Meklemburgia - Pomorze Przednie. Minister gospodarki Reinhard Meyer obawia się skutków dla środowiska naturalnego. Latem 2022 Meyer zagroził stronie polskiej nawet zablokowaniem transportu na trasie stałego połączenia przez tunel pod Świną, do czego jednak nie doszło. Planowany w Świnoujściu głębokowodny terminal kontenerowy ma być podstawowym portem przeładunkowym na Morzu Bałtyckim. Mógłbym przyjmować frachtowce oceaniczne o dużym zanurzeniu. Niemcom się to nie podoba, bo tworzy poważną konkurencję dla ich portów. - Rząd przyjął plan budowy toru wodnego do mającego powstać Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dzięki możliwości przyjmowania największych morskich kontenerowców Świnoujście stanie się konkurencją min. dla Hamburga.
Przemysł niemiecki jest wciąż na głębokim minusie
Bardzo słabe odczyty wskaźnika PMI nadeszły z Niemiec. Przemysł jest wciąż na głębokim minusie, a teraz, wbrew oczekiwaniom, kurczyć się także zaczął sektor usługowy - donosi portal Analizy.pl. Największa eurpejska gospodarka i zarazem największy partner handlowy Polski jest w coraz większych kłopotach. Co więcej, ciągnie w dół wskaźniki dla całej strefy euro. W sierpniu wstępny odczyt indeksu menadżerów logistyki w sektorze przemysłowym wyniósł 39,1 pkt. To wprawdzie trochę lepiej od prognoz i lepiej niż w lipcu, ale wciąż jest to bardzo niski odczyt: dopiero gdy wskaźnik przekracza 50 pkt, to oznacza to rozwój sektora. Tymczasem niemiecki PMI przemysłowy po raz ostatni powyżej tej granicy znajdował się w czerwcu 2022, a przed misiącem spadł poniżej 40 punktów. Według firmy S&P Global, która opracowuje indeksy aktywność biznesowa w Niemczech odnotowała w sierpniu najgwałtowniejszy spadek od ponad trzech lat. Przyczyną tego stanu rzeczy jest spadek zamówień na towary, kurczenie się zapasów i wstrzymywanie inwestycji, co spowodowało spadek liczby zatrudnionych w sektorze produkcyjnym.
Przedsiębiorstwa pozostawały pesymistyczne co do perspektyw wzrostu stóp procentowych, poczucia niepewności wśród klientów i wysokiej inflacji, które w dalszym ciągu negatywnie wpływały na popyt na towary i usługi. Badanie wykazało wzrost presji inflacyjnej, wynikającej z przyspieszonego wzrostu kosztów i cen w sektorze usług. To właśnie sektor usługowy stał się przyczyną największego rozczarowania: rynki oczekiwały bowiem odczytu rzędu 51,5 pkt, podczas gdy w rzeczywistości wyniósł on 47,3, co wskazuje na regres i tej części niemieckiej gospodarki. Po raz ostatni poniżej 50 pkt znajdował się w grudniu 2022 roku.
W wyniku tych wskazań główny indeks wyjściowy HCOB Flash Germany Composite PMI w sierpniu pozostawał w obszarze spadkowym, obniżając się czwarty miesiąc z rzędu. Wyniósł 44,7 wobec 48,5 w lipcu, a jest to poziom najniższy od maja 2020 r.