Rozbudowa strategicznego dla Polski terminala LNG w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem - informuje GAZ-SYSTEM. Już 70 proc. zaplanowanych robót zakończono, a inwestycja zostanie oddana do użytku zgodnie z harmonogramem do końca br.
Jak nformuje GAZ-SYSTEM, po rozbudowie przepustowość gazoportu będzie wynosić ponad 8 mld m sześciennych gazu rocznie. "Jest to gwarancja bezpieczeństwa i niezależności energetycznej naszego kraju" - podkreśla spółka. Dzięki rozbudowie gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjmować rocznie nawet ponad 70 dostaw.
"Gazeta Polska Codziennie" przypomina, że terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 r. Jego powstanie pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r.
Budowa terminalu została wtedy uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski. I to się okazało niezwykle ważne, zwłaszcza dziś, w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Mimo braku dostaw z Rosji polska sieć gazowa pracuje obecnie niezwykle stabilnie, a gaz jest dostarczany zgodnie z zamówieniami. W całym 2023 roku ma być w Świnoujściu ponad 60 transportów LNG. Obecna rozbudowa terminala dotyczy budowy trzeciego największego zbiornika o pojemności ok. 180 tys. m sześciennych i budowy drugiego nabrzeża, dzięki czemu będzie szansa na przyjmowanie i rozładowywanie większej liczby jednostek. Budowa drugiego nabrzeża pozwoli również na eksport surowca. Teraz trwa budowa instalacji gazowych i odbywają się pierwsze próby podłączenia inwestycji do funkcjonującej już sieci. - GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki - podkreśla rzeczniczka spółki Iwona Dominiak. Firma odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM realizuje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Zakończono budowę połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją oraz projektowanie gazociągów lądowych, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym.
Prowadzona jest również rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której o ponad połowę zwiększą się zdolności regazyfikacyjne tego obiekt. Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.
Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld m sześciennych rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m sześciennych każdy.
Część większego planu inwestycyjnego
Rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu stanowi element większego planu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, tzw. Bramy Północnej, w ramach której polski system gazowy ma zostać przygotowany do odwrócenia kierunku zasilania z relacji wschód-zachód na kierunek północny. Projekt rozbudowy polskiego terminala znajduje się na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest). Na tę listę trafiają inwestycje o szczególnym znaczeniu dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie. Przyczyniają się też do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu.
Plaża pełna energii
GAZ-SYSTEM nie ogranicza sie do swej działalności podstawowej, ale i podejmuje działania na rzecz otoczenia i lokalnej spoleczności. Wraz z OSIR „Wyspiarz” zaprasza obecnie mieszkańców Świnoujścia na letnie atrakcje na plaży w Przytorze. „Plaża pełna energii” to strefa gier i zabaw dla rodzin z dziećmi na plaży w prawobrzeżnej części miasta Świnoujście. Na plażowiczów czekają liczne atrakcje takie jak: boisko do gry w siatkówkę lub badmintona, mini plac zabaw dla dzieci i konkursy plażowe, zachęcające do aktywności zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. W ramach akcji „Plaża pełna energii” aż do ostatniego weekendu w sierpniu włącznie, w godzinach 10:00 – 17:00 będą organizowane wymiennie m.in. mecze siatkarskie, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci, pokazy ratownictwa, warsztaty z bezpiecznego przebywania nad wodą i wiele innych atrakcji. W każdą sobotę i niedzielę przygotowany zostanie różny zestaw aktywności. Wszystko będzie odbywać się pod opieką animatorów. Udział w atrakcjach bezpłatny. W lipcu br. spółka GAZ-SYSTEM wykonała też utwardzoną drogę do plaży w okolicy Podziemnego Miasta w Świnoujściu oraz sfinansowała dojazd komunikacją miejską. Dzięki temu mieszkańcy Prawobrzeża Świnoujścia i turyści mają możliwość wygodnego dotarcia autobusem z Warszowa do samej plaży w Przytorze. Dodatkowo GAZ-SYSTEM wspólnie z OSIR „Wyspiarz” zdecydował o uruchomieniu na tej plaży specjalnej strefy letnich atrakcji dla rodzin z dziećmi. MAU