Po raz pierwszy na wtórnym rynku więcej ofert aut benzynowych niż diesli

W październiku br. oferowano do sprzedaży 95 710 aut z silnikami benzynowymi oraz 93 187 diesli, wynika z miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Oznacza to, że pierwszy raz na wtórnym rynku w Polsce liczba ofert samochodów z silnikami benzynowymi przewyższyła diesle.

W październiku kupujący mieli do wyboru o 9 755 ofert samochodów na wtórnym rynku więcej, niż we wrześniu br., w tym o 6 337 aut benzynowych i 916 diesli. Jednocześnie, samochody benzynowe były tańsze, nieco młodsze i miały mniejszy przebieg. Z danych AAA AUTO wynika, że mediana ceny używanych aut benzynowych w październiku wyniosła 32 900 zł, a mediana przebiegu 139 000 km. Z kolei, mediana ceny używanych diesli była wyższa i wynosiła 35 000 zł, a mediana przebiegu 208 000 km. Warto zaznaczyć, że mediana ceny dla całego rynku wtórnego wynosiła w październiku 33 500 zł. 

- Z roku na rok obserwujemy na wtórnym rynku spadek oferowanych aut z silnikiem diesla i tym samym zmniejszającą się różnicę pomiędzy nimi a samochodami z silnikami benzynowymi. Przyczyn jest kilka, przede wszystkim kupujący szukają samochodów ekonomicznych pod względem utrzymania i zużycia paliwa. Drugim powodem jest wiek oraz stan techniczny sprowadzanych do Polski diesli z zagranicy, które są bardziej zużyte niż auta benzynowe, a ich średni przebieg jest wyższy o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Poza tym, część osób decydująca się na zakup auta używanego, bierze pod uwagę kwestie ekologiczne oraz planowane w polskich miastach zakazy wjazdu starych diesli do stref czystego transportu 

powiedziała Karolína Topolová, dyr. generalna i prezes Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto

Od początku pandemii na rynku wtórnym zmniejszyła się liczba ofert samochodów z silnikiem diesla o 36 486 aut. Z danych AAA Auto wynika, że w styczniu 2020 r. w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, oferowano do sprzedaży 129 673 takich samochodów, a ich mediana ceny wyniosła 19 900 zł. W tym samym czasie na wtórnym rynku było 104 763 ofert aut z silnikami benzynowymi, których mediana ceny wynosiła 19 065 zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: