Okres świąteczno-noworoczny oraz ferie to zwyczajowo czas zwiększonego zainteresowania usługą wynajęcia samochodu w celach prywatnych. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród rodzin lub znajomych, którzy wspólnie planują urlop. Do argumentów za takim wyborem należą wygoda oraz bezpieczeństwo jazdy w pełni przygotowanym autem, z kompletnym, nowoczesnym wyposażeniem. Aby jednak cały proces rezerwacji i wynajmu przebiegł bezproblemowo i bez zaskoczeń, warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by móc wypożyczyć samochód, oraz co jest niezbędne od strony formalno-rozliczeniowej.
Rezerwacja samochodu przez osobę prywatną jest szybkim i nieskomplikowanym procesem. Można tego dokonać na kilka sposobów: za pośrednictwem strony internetowej wypożyczalni (np. Hertz.pl), poprzez wysłanie wiadomości e-mail albo przez kontakt telefoniczny lub osobistą wizytę w jednym z punktów wynajmu, które zlokalizowane są w największych miastach Polski.
Co ciekawe możliwa jest też rezerwacja za pomocą social mediów (Facebook lub Instagram). Przy rezerwacji potrzebne są informacje takie jak miejsce i godzina odbioru oraz zwrotu pojazdu, marka i model samochodu oraz ewentualne dodatki, a także wiek kierowcy. Wszystkie te dane mają wpływ na końcowy koszt wynajmu.
Jakie warunki musisz spełnić, żeby wynająć samochód?
– Aby móc wynająć auto w HERTZ Polska, trzeba mieć ukończone 21 lat. Jednak do 24. roku życia wiąże się to z dopłatą związaną ze statusem młodego kierowcy. To koszt 40 złotych za dobę lub 280 złotych za tydzień. Jest to podyktowane wyższym ryzykiem wypadku, statystycznie przypisanym młodym osobom za kierownicą. Wraz z ukończeniem 25 lat nie ponosi się już dodatkowych opłat – mówi Paweł Romanowski, Sales & Reservation Manager w HERTZ Polska, polskim przedstawicielu światowego lidera w branży wynajmu samochodów. – Poza tym do odbioru samochodu po zrobionej rezerwacji potrzebne jest prawo jazdy ważne od minimum jednego roku oraz drugi dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Kluczowym warunkiem od strony formalnej, którym niektórzy są zaskoczeni, jest posiadanie karty debetowej lub kredytowej, koniecznej do dokonania płatności.
W tym miejscu pojawia się kolejny ważny aspekt, często kluczowy przy planowaniu podróżnych wydatków: najczęściej sama płatność jest realizowana po zakończonym wynajmie, ale przy odbiorze samochodu następuje preautoryzacja środków na karcie głównego kierowcy.
– Obejmuje ona: koszt wypożyczenia auta, zabezpieczenie na rzecz ewentualnych szkód w wysokości połowy wkładu własnego do ubezpieczenia, a także zabezpieczenie na koszty paliwa około 1.500 złotych. – wyjaśnia Paweł Romanowski.
Preautoryzacja oznacza, że kwota na pokrycie tych wydatków zostaje zablokowana na karcie klienta, a więc chcąc wynająć samochód, trzeba już w momencie jego odbioru zapewnić odpowiednie środki pieniężne na koncie. Ich rozliczenie następuje przy zwrocie pojazdu po zakończonym wynajmie. Jeżeli samochód został zwrócony bez uszkodzeń oraz zatankowany do pełna, klient płaci tylko za faktyczny czas wypożyczenia auta, a pozostałe środki pieniężne na karcie zostają odblokowane.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu
– Tygodniowy wynajem dużego, 7-9-osobowego samochodu to koszt rzędu od 2 tysięcy złotych. Do tego trzeba dodać koszty paliwa – kontynuuje Paweł Romanowski. – Oczywiście wypożyczenie mniejszego auta kosztuje adekwatnie mniej, gdyż każda składowa ceny jest w tym przypadku niższa. Zapewne też przydatną informacją dla klienta będzie fakt, że można zaoszczędzić, dokonując rezerwacji z przedpłatą za pośrednictwem strony internetowej – na przykład rezerwując przez Hertz.pl wynajem jest tańszy nawet do 15 procent.
Przed wynajęciem auta warto sprawdzić, czy stawka za wynajem samochodu zawiera nielimitowany kilometraż, opłaty lotniskowe i miejskie obowiązujące w miejscu odbioru i zwrotu pojazdu, podatek VAT, pomoc drogową tzw. asisstance oraz opcję ubezpieczeniową wybraną przez klienta.
– Nad opcją ubezpieczeniową warto się zastanowić, bo pozwalają one klientowi ograniczyć odpowiedzialność finansową w przypadku uszkodzenia lub kradzieży, a nawet znieść ją zupełnie – podkreśla Paweł Romanowski.
Standardowa stawka wynajmu zakłada podstawową opcję ubezpieczeniową z wkładem własnym klienta w wysokości – w zależności od wielkości auta – od 2.700 złotych do 4.300 złotych. Przy wyborze tej opcji, jeśli samochód zostanie uszkodzony, ale nie będzie sprawcy zdarzenia, wówczas wynajmujący będzie obciążony maksymalnie do tej kwoty, nawet w sytuacji, gdy koszty naprawy przewyższą kwotę wkładu własnego. Ponadto w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu lub jego kradzieży, klient jest zabezpieczony i poniesie odpowiedzialność finansową tylko do wysokości wkładu własnego.
– Jeśli jednak klient chciałby zdjąć z siebie wszelką odpowiedzialność finansową i nie ponosić dodatkowych kosztów w razie kolizji lub kradzieży, wówczas rozwiązaniem jest rozszerzona opcja ubezpieczeniowa. Jej koszt wynosi do 135 zł za dobę. Podnosi ona cenę tygodniowego wynajmu o niecały tysiąc złotych, a daje poczucie pełnego komfortu. Przy tej opcji ubezpieczeniowej preautoryzacja środków na karcie obejmuje tylko koszt wynajmu oraz paliwa, gdyż wkład własny zostaje tu zredukowany do zera złotych, więc nie ma też blokady pieniędzy z tego tytułu – dodaje Paweł Romanowski z Hertz Polska.
Rozszerzona opcja ubezpieczenia ma jednak pewne warunki. Nie zadziała w przypadku zatankowania złego rodzaju paliwa, zgubienia dokumentów lub kluczyków, czy też niedostosowania się do innych warunków wynajmu, zawartych w regulaminie będącym częścią umowy z klientem. Niedozwolone jest na przykład prowadzenie samochodu przez osobę do tego nieuprawnioną. Rozwiązaniem tego problemu jest wykupienie opcji dodatkowego kierowcy, której koszt w HERTZ to 30 złotych za dobę najmu lub 210 złotych za tydzień.
Wynajmując auto warto sprawdzić zakres pomocy drogowej tzw. assistance. Przed wynajęciem samochodu dobrze jest wiedzieć, czy w razie awarii samochodu mamy zapenioną całodobową opiekę assistance nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju
- Oznacza to, że wypożyczając samochód w Polsce, w razie kolizji czy kradzieży w innym kraju podczas zagranicznej podróży, nasz klient otrzyma pomoc w ciągu 8 godzin niezależnie od miejsca zdarzenia i po załatwieniu formalności pojedzie dalej nowo podstawionym autem, nie marnując urlopu. Wystarczy telefon na numer pomocy assistance lub do punktu wynajmu – mówi Paweł Romanowski z Hertz Polska.
Wynajem samochodu i co dalej?
Wynajem samochodu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które planują dalszą podróż i chcą być w pełni niezależne i mobilne, ale także wówczas, gdy własne auto, którego jest się posiadaczem, nie zapewnia tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Samochód z wypożyczalni jest w pełni sprawdzony pod względem technicznym, bezpieczny, czysty – gotowy do drogi.
– Oprócz tego, że wypożyczalnia gwarantuje, iż stan techniczny auta jest bez zarzutu, w tym układ hamulcowy, ciśnienie w oponach czy poziom olejów, to warto zwrócić uwagę także na inny aspekt wpływający na bezpieczeństwo jazdy. W wypożyczalni do dyspozycji są nowe modele samochodów z najnowocześniejszym wyposażeniem, takim jak aktywny tempomat, kamery cofania, czujniki parkowania, funkcja kontroli odstępu w czasie jazdy, czy system kontroli pasa ruchu. To znacznie podnosi komfort i zwiększa pewność kierowcy. Można też zdecydować się na większą przestrzeń bagażową i napęd na cztery koła, tak istotny dla bezpiecznej jazdy w górach – dodaje Paweł Romanowski z Hertz Polska.