W czasie wojny Polacy zarejestrowali na Ukrainie 300 spółek

Odbudowa Ukrainy i perspektywa rozwijania współpracy gospodarczej z Ukrainą to ogromna szansa dla naszej gospodarki – powiedział w Poznaniu prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota.

W Poznaniu rozpoczął się w poniedziałek Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future. Wydarzenie odbywa się po raz drugi.

Jacek Piechota podkreślił, że odbudowa Ukrainy to dla polskich firm perspektywa nowych zleceń, projektów gospodarczych, wzmocnienia obrotów handlowych, zaś Ukraina to kraj z ogromnymi zasobami i perspektywami rozwojowymi.

„Odbudowa Ukrainy i perspektywa umacniania, rozwijania współpracy gospodarczej z Ukrainą to ogromna szansa dla naszej gospodarki i dla polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy dobrze to rozumieją. Ponad 3 tys. polskich firm zarejestrowało się na liście Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jako zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy”

 – powiedział.

Dodał, że cały zachodni świat będzie chciał udowodnić, że można zbudować nową, nowoczesną gospodarkę tego kraju – ważne, aby w tym sukcesie uczestniczyły polskie firmy.

„Odbudowa Ukrainy już trwa. Ukraińskie samorządy odbudowują zniszczone szkoły, szpitale; odbudowywana jest niszczona przez rosyjskiego agresora infrastruktura energetyczna. Już dzisiaj trzeba myśleć o tym, jak zacząć działać w Ukrainie” – powiedział.

Podkreślił, że w czasie wojny Polacy zarejestrowali w Ukrainie 300 spółek kapitałowych.

„Te 300 spółek to 300 przyczółków polskich firm, które chcą rozwijać swoją działalność w Ukrainie, by być gotowymi do tej wielkiej odbudowy, gdy ruszą zachodnie fundusze, gdy ruszy unijny program Ukraine Facility, do tego polskie firmy się skutecznie przygotowują”

 - powiedział.

Według organizatorów wydarzenia Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future to "wstęp do dialogu na temat potrzeb ukraińskiej gospodarki i możliwości, jakie stoją za gotowymi do współpracy polskimi partnerami". Wśród jego uczestników znajdą się przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy, samorządowcy i przedstawiciele rządu.

Kongres ma być przestrzenią dla paneli dyskusyjnych, seminariów, a także networkingu, by jak najlepiej przygotować podłoże prawno-gospodarcze do współpracy przy odbudowie Ukrainy. W trakcie wydarzenia, w którym przewidziano 1 tys. uczestników, odbędzie się 40 debat z udziałem 100 prelegentów.

Źródło

Skomentuj artykuł: