Na początku września, SSP obecne na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, opublikowały dane finansowe za II kwartał tego roku i okazuje się, że ich sumaryczny zysk netto za ten okres jest aż o 40% niższy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Kuźmiuk.
We wpisie na portalu salon24.pl, Kuźmiuk zaznaczył, że niższe zyski netto pojawiły się w środowisku wzrostu PKB na poziomie 3,1 proc. W roku ubiegłym w pierwszych dwóch kwartał wzrost był ujemny i wynosił -0,8 proc. i -0,5 proc. PKB.
"Mimo głębokiego spadku zysku netto, są dwie grupy SSP, które osiągnęły w II kwartale tego roku lepsze wyniki finansowe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, chodzi o spółki sektora finansowego i energetycznego"
- dodał poseł.
Zaznaczył, że dobre wyniki odnotowały polskie banki - PKO BP, Pekao, Alior, a także PZU, jak również koncerny energetyczne - PGE, Energa i Enea.
"Jednak finanse banków mają się dobrze, głównie ze względu na podwyższone stopy banku centralnego, będące konsekwencją walki z inflacją i w związku z tym wysokimi stopami oprocentowania kredytów. Natomiast firmy energetyczne, skorzystały z tego, że z jednej strony ceny energii są wyraźnie wyższe niż przed agresją Rosji na Ukrainę, a z drugiej strony zostały decyzją większości sejmowej, zostały zwolnione z ponoszenia kosztów w związku z częściowym mrożeniem cen energii dla konsumentów" - tłumaczy Zbigniew Kuźmiuk.
Polityk wyliczył, że ujemne wyniki finansowe za II kwartał odnotowały m.in. Zakłady Azotowe Police, Puławy i Grupa Azoty, a także - narodowy czempion - Orlen SA.
- Ma to swoje konsekwencje dla dochodów budżetu państwa, ponieważ SSP są największymi płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), a w pierwszej 10-tce płatników tego podatku jest ich aż 8, to załamanie ich wyników finansowych, widać we wpływach tego podatku do budżetu - ocenił Kuźmiuk. W pierwszych ośmiu miesiącach wpływy z CIT wyniosły niespełna 42 mld zł, czyli o ok. 12 mld zł mniej rok do roku.