Grot to największa duma radomskiej firmy i największa nadzieja eksportowa

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., gdzie zapoznał się z realizowaną na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz innych polskich i zagranicznych odbiorców produkcją uzbrojenia, w tym Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot, a także z planami rozwoju firmy. Prezydent wskazywał, że karabinek Grot, system modułowy jest dzisiaj największą dumą firmy, największą nadzieją eksportową. 

– Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty – podkreślał prezydent Duda, dodając, że dzisiaj ta broń jest testowana w twardych warunkach wojny na Ukrainie. 

- Naszą bronią, naszymi Grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że produkcja i serwisowanie broni w Polsce ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i rozwoju naszego potencjału obronnego. – W Polsce powinniśmy dysponować, też w magazynach, milionem sztuk broni strzeleckiej — ocenił. 

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, MSWiA, na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S. A. (PGZ) to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. 

Warto też przypomnieć, że 24 lutego br. w siedzibie Fabryki w Radomiu szef MON zatwierdził aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS GROT oraz umowę na dostawę karabinów wyborowych MSBS GROT 7,62 x 51 mm NATO dla Sił Zbrojnych RP. Dzięki aneksowi do obecnie realizowanej umowy z lipca 2020 r. zwiększą się dostawy  karabinków MSBS GROT dla Sił Zbrojnych RP. Stało się to możliwe dzięki konsekwentnemu rozwojowi mocy produkcyjnych wykonawcy. Zgodnie z aneksem, o wartości ok. 1 mld zł, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o. dostarczy do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 r. blisko 88 tys. kolejnych karabinków GROT C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm. W efekcie, zamówienie będzie obejmować łącznie blisko 184 tys. karabinków, a całkowita wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mld zł brutto. - Te karabinki, pomimo, że była kampania medialna skierowana przeciwko nim, okazały się sprawą bronią. Ja nie miałem, co do tego żadnych wątpliwości. Zarówno producenci, jak również żołnierze Wojska Polskie i sił ukraińskich udowodnili, że karabinki GROT są dobrą bronią. W związku z tym w roku 2023 zatwierdziłem już drugą umowę w sprawie zamówienia karabinków GROT. Niemal 200  tys. karabinków za 2 mld 100 mln zł zostało zamówionych, jako kontrakt, który został zatwierdzony. To oczywiście ważne dla zdolności obronnych wojska, ale także dla radomskich zakładów broni. Dlaczego? Dlatego, że daje perspektywy rozwoju tej bardzo dobrej firmy. Daje też kolejne miejsca pracy. Dzisiejsza umowa dotyczyła także nowoczesnych karabinów wyborowych produkowanych w Fabryce Broni w Radomiu. Perspektywy rozwoju przed radomską fabryką są bardzo dobre - podkreślił po zatwierdzeniu umowy wicepremier Mariusz Błaszczak.

Kolejna umowa dotyczy dostawy 250 kompletów 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych (7,62 mm SKBW). Wartość zamówienia wynosi ok. 11 mln złotych brutto, a dostawy broni zostaną zrealizowane w 2024 roku. Do Sił Zbrojnych RP trafią nowe, samopowtarzalne karabiny wyborowe umożliwiające skuteczne rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m. Trwałość karabinów pozwoli na oddanie, co najmniej 30 tys. strzałów. Zamówiona broń ma docelowo zastąpić wykorzystywane obecnie w Siłach Zbrojnych RP karabiny wyborowe SWD i SWD-M zasilane amunicją 7,62x51R.

Źródło

Skomentuj artykuł: