Holenderskie firmy uciekają poza granice kraju

23 proc. holenderskich firm rozważa przeniesienie działalności poza granice kraju, wynika z badań uniwersytetu w Amsterdamie (UvA). Organizacja pracodawców VNO-NCW ostrzega, że przepisy coraz bardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w Niderlandach.

Henk Volberda, wykładowca strategii i innowacji na UvA, przeprowadził badania, z których wynika również, że prawie jedna trzecia (32 proc.) ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, iż w kraju pogarsza się klimat biznesowy.

Naukowiec podkreśla, że przedsiębiorcy doceniają dobrą infrastrukturą oraz wykwalifikowaną siłą roboczą, jednak narzekają na wysokie podatki oraz zbyt dużą liczbę regulacji prawnych.

Na zbytnie przeregulowanie, które utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, narzeka także organizacja holenderskich pracodawców VNO-NCW. „Klimat biznesowy w Holandii coraz bardziej się pogarsza” – powiedziała dziennikowi „De Telegraaf” szefowa VNO-NCW Ingrid Thijssen.

Thijssen twierdzi, że właśnie z tego powodu z Holandii przeniesione zostały centrale koncernów Shell, DSM i Unilever. „Inne firmy mogą pójść tą samą drogą” – podkreśla prezeska VNO-NCW.

Źródło

Skomentuj artykuł: