Ile zamierzamy wydać na świąteczne upominki dla bliskich?

Jak wynika z badania "Święta marzeń według Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, 34% spośród zapytanych Polaków może w tym roku przeznaczyć na świąteczny upominek dla bliskiej osoby do 100 zł, a 23% od 100 do 200 zł. Prezenty to jedna z dwóch najbardziej obciążających nasze kieszenie pozycji świątecznego budżetu. To jednak także duża szansa na sprawienie bliskiej osobie radości, co potwierdza co trzeci zapytany Polak.

Świąteczny budżet, jak potwierdzają wyniki badania, nie jest łatwą kwestią dla wielu Polaków i stanowi sporo obciążenie finansowe dla domowych wydatków. Najwięcej pieniędzy, jak deklaruje 39% respondentów pochłonie jedzenie na święta. Na drugiej pozycji znajdą się prezenty dla bliskich według 35% ankietowanych oraz koszty dojazdu do rodziny – 16% odpowiedzi. Dla 10% zapytanych będą to zakupy związane z wystrojem świątecznym domu i realizacją porządków na święta.

Spośród 1317 respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, 39% ma nadzieję, że uda im się sfinansować tegoroczne święta Bożego Narodzenia z bieżących dochodów. Z kolei 21% planuje je przygotować z oszczędności. Dla 40% Polaków świąteczny budżet wymaga zapożyczenia się. 17% respondentów deklarujących taką potrzebę, zapożyczy się u członków rodziny lub przyjaciół. Z kolei 12% będzie musiało zadłużyć się na karcie kredytowej, a 11% planuje skorzystać z kredytu gotówkowego lub ratalnego.

Wymienianą na pierwszym miejscu kwestią, która może popsuć święta Bożego Narodzenia w 2022 roku jest brak środków finansowych na ich przygotowanie, jak zadeklarowało 23% respondentów. Na drugim miejscu 22% ankietowanych wymieniło brak najbliższych przy świątecznym stole oraz rodzinne kłótnie.

W dzisiejszych czasach nadal chętnie obdarowujemy się upominkami, jak potwierdziły wyniki badania „Święta marzeń według Polaków”. Najczęściej naszą motywacją jest chęć sprawienia bliskiej osobie radości, jak uważa 31% respondentów badania. Wiąże się to jednak także ze sporymi wydatkami.

Jak wynika z badania 34% spośród zapytanych Polaków może w tym roku przeznaczyć na wymarzony prezent świąteczny dla bliskiej osoby do 100 zł, a 23% od 100 do 200 zł. Dla 12% będzie to budżet na poziomie od 200 do 300 zł na osobę. Z kolei 11% deklaruje, że może wydać na prezent dla bliskiej osoby powyżej 300 zł, a 12% deklaruje możliwość wydania kwoty powyżej 500 zł. Tylko 8% zapytanych Polaków zdradza, że nie ma żadnego limitu i może zaszaleć.

Wśród pomysłów na prezent marzeń dla bliskiej osoby, co trzeci zapytany wskazuje na upominek w postaci vouchera. To wygodna i bezpieczna opcja, która pozwala obdarowanej osobie na dokonanie własnego wyboru. Według 24% respondentów może to być prezent w formie przeżycia pozwalający na przykład na rozwój hobby czy doświadczenie wspaniałej przygody.

Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online.

Skomentuj artykuł: