Unijne wytyczne zaskoczyły polskie firmy

Firmy nie wiedzą, jak implementować unijne wytyczne w sprawie cyberbezpieczeństwa. Prawie jedna czwarta nawet nie zdaje sobie sprawy z podlegania nowym przepisom – informuje dzisiaj „Puls Biznesu”.

Redakcja zauważa, że ustawa o krajowym stanie cyberbezpieczeństwa w dalszym ciągu nie została znowelizowana, więc organizacje mogą bazować jedynie na wytycznych unijnych.

Zdaniem „PB” nie dziwi więc 60 proc. respondentów, którzy wskazali brak informacji o sposobie implementacji regulacji w polskim prawie jako główne wyzwanie. Dodatkowo 25 proc. podmiotów nie ma świadomości, że podlega nowym regulacjom. Na pytanie, czy organizacja będzie podlegać regulacjom NIS2, 13 proc. wskazało odpowiedź „nie wiem”, a kolejne 12 proc. odpowiedziało „nie”, mimo że reprezentują podmioty, na których funkcjonowanie nowa dyrektywa będzie miała wpływ.

Raport „W oczekiwaniu na NIS2: stan przygotowań” analizuje gotowość firm w Polsce na przyjęcie nowych przepisów. Ankieta została przeprowadzona wśród 60 CISO (Chief Information Security Officer) i menedżerów ds. bezpieczeństwa z największych przedsiębiorstw w Polsce w IV kwartale 2023 r. 

Źródło

Skomentuj artykuł: