Izera widziana na szwedzkiej autostradzie?

Izera Z100, SUV polskiej marki, został zauważony na autostradzie w Szwecji. Tak przynajmniej twierdzi portal carup.se, którego czytelnik zrobił zdjęcie tajemniczego pojazdu. Polscy użytkownicy serwisu X zweryfikowali jednak tę informację.

Izera, polska marka samochodu elektrycznego, stoi w ostatnich miesiącach pod dużym znakiem zapytania. Przedłuża się impas w rządzie w zakresie decyzji o przyszłości marki, a gabinet Donalda Tuska ponaglany jest przez chińskich inwestorów.

Kilka tygodni temu, portal money.pl przekazał, że o ile inwestycja Geely w Polsce jest realna, to projekt polski marki - już mniej. - Trudno będzie samodzielnie dla jednej fabryki zbudować system dystrybucji, serwisowania czy marketingu, zwłaszcza gdyby miało chodzić o wejście na inne rynki, a nie powinno tego robić państwo - mówi money.pl źródło z obozu rządowego.

Polska mogłaby jednak skorzystać na sytuacji, w której chińskie elektryki stanowią poważną konkurencję dla europejskiej branży automotive, skupionej głównie w Niemczech.

- Aktualnie dużym zagrożeniem dla automotive w Europie są Chiny. Wiadomo jednak, że cła mocno osłabiają ich konkurencyjność, głównie cenową. Z tego powodu będą oni chcieli zrobić wszystko, żeby dostać się do Europy, np. budując tu fabryki lub uczestnicząc w naszych europejskich projektach, jak w Izerze. Dlatego kluczowe jest, żeby Polska zadbała o własny interes i zbudowała nową markę, czerpiąc z doświadczenia lokalnych dostawców oraz na przykład chińskich partnerów - stwierdził Krzysztof Inglot z Personel Service.

Los Izery wydaje się wciąż niepewny, a tymczasem Szwedzi na swoich drogach dostrzegli auto, które może być modelem polskiej marki.

O sprawie pisze portal carup.se. Czytelnik portalu sfotografował "zamaskowane" auto na drodze E18 w Vasteras, mieście oddalonym o 100 km na zachód od Sztokholmu, które "nie przypomniało żadnej istniejącej marki samochodu". Na zdjęciach widzimy, że pojazd ma polską, zieloną tablicę rejestracyjną.

Portal ustalił, że prawdopodobnie jest "to nowy model polskiej marki Izera", a konkretnie SUV Z100, która jeździ na tej samej platformie co Volvo EX30.

Użytkownicy portalu X zweryfikowali tę informację. "EVadam" wskazał, że jego zdaniem to "zamaskowany prototyp to Geely Galaxy E5, który ma być pierwszy modelem marki Geely dostępnym w Europie".

Inny z użytkowników potwierdził te domniemania w wyszukiwarce UFG.

Źródło

Skomentuj artykuł: