TikTok ukarany wysoką grzywną w Europie za brak ochrony dzieci

Główny europejski regulator technologiczny nakazał TikTok'owi zapłacić grzywnę w wysokości 345 milionów euro (368 milionów USD) po orzeczeniu, że aplikacja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby chronić dzieci.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC), która nadzoruje działalność TikToka w Unii Europejskiej, stwierdziła w piątek, że firma naruszyła prawo prywatności podpisane przez blok.

Dochodzenie wykazało, że w drugiej połowie 2020 r. domyślne ustawienia TikTok nie zrobiły wystarczająco dużo, aby chronić konta dzieci. Na przykład nowo utworzone profile dzieci są domyślnie ustawione jako publiczne, co oznacza, że każdy w Internecie może je zobaczyć.

Funkcja TikTok zaprojektowana jako kontrola rodzicielska i znana jako Family Pairing nie wymagała, aby osoba dorosła nadzorująca konto dziecka została zweryfikowana jako faktyczny rodzic lub opiekun dziecka. Oznacza to, że teoretycznie każdy dorosły może osłabić ochronę prywatności dziecka, stwierdził regulator.
TikTok wprowadził połączenia rodzinne w kwietniu 2020 r., umożliwiając dorosłym łączenie swoich kont z kontami dzieci w celu zarządzania czasem na ekranie, ograniczania niechcianych treści i ograniczania bezpośrednich wiadomości do dzieci.

Decyzja DPC daje firmie trzy miesiące na naprawienie naruszeń i obejmuje formalną naganę.

Źródło

Skomentuj artykuł: