Dr Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr opracowuje metodę otrzymywania wielofunkcyjnej substancji konserwującej dla przemysłu kosmetycznego - alternatywy dla m.in. nieakceptowanych przez konsumentów sztucznych konserwantów.
– Projekt ma na celu opracowanie metody otrzymywania nowego surowca kosmetycznego pełniącego rolę wielofunkcyjnej substancji konserwującej jako alternatywy dla nieakceptowanych przez konsumentów sztucznych konserwantów oraz potencjalnie alergizujących substancji aktywnych kosmetyków (np. przeciwutleniający BHT) – wyjaśnia dr Agnieszka Krawczyk-Łebek. Tłumaczy, że w badaniach wstępnych uzyskała już w skali laboratoryjnej cztery nowe glikozydy dihydrochalkonów z atomem chloru o potencjale: przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i cytoprotekcyjnym oraz dobrze rozpuszczające się w wodzie, dzięki przyłączonej metodą biotechnologiczną metyloglukozie.
Nowe glikozydy są przedmiotem kilku zgłoszeń patentowych. Projekt daje szansę na wdrożenie tych wynalazków do gospodarki.
– Kolejnym etapem są badania aplikacyjne podczas których wyłoniony zostanie jeden z glikozydów, o najkorzystniejszej pod kątem zastosowania w kosmetyce aktywności: konserwującej, przeciwdrobnoustrojowej, przeciwłupieżowej, przeciwzapalnej, przeciwutleniającej, a także najlepszych parametrach fizykochemicznych i wysokiej wydajności otrzymywania w skali wielkolaboratoryjnej. Uzyskana substancja zostanie następnie użyta do stworzenia nowej formulacji kosmetycznej o prostszym tzw. „czystym składzie” w dwóch wersjach: „niezmywalny krem” oraz „zmywalny szampon” – dodaje naukowczyni UPWr i podkreśla, że efektem realizacji projektu będzie zoptymalizowana metoda otrzymywania nowego surowca kosmetycznego w skali pilotażowej oraz nowe formulacje kosmetyczne i ich kompleksowa charakterystyka, która ułatwi ich późniejszą komercjalizację i wdrożenie.
Zwłaszcza, że dobrze znana na polskim rynku firma Symbiosis (działająca w branży kosmetycznej) deklaruje chęć przetestowania uzyskanych substancji we własnych formulacjach kosmetycznych już na etapie realizacji projektu.
– Firma jest zainteresowana nie tylko śledzeniem efektów realizacji, ale też realizacją części zadań: stworzeniem nowych receptur kosmetycznych, przeprowadzeniem badań niezbędnych do wdrożenia kosmetyku na rynek i potwierdzeniem ich właściwości biologicznych w gotowych produktach wraz z badaniami aplikacyjnymi prowadzonymi pod nadzorem lekarskim. Symbiosis chętnie udzieli również wsparcia w wyborze optymalnych ścieżek rejestracji dla surowców kosmetycznych – mówi dr Joanna Wicińska z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr.
Na projekt „Glikozydy flawonoidowe z atomem chloru jako wielofunkcyjne, naturalne substancje konserwujące w formulacjach kosmetycznych” dr Agnieszka Krawczyk - Łebek otrzyma blisko 1,8 mln złotych finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.