Niemcy wybierają izraelski system obrony przeciwrakietowej Arrow 3

Rosyjska agresja na Ukrainę skłoniła Niemcy do podjęcia ważnego kroku w kierunku wzmocnienia obrony przeciwrakietowej. Partnerstwo z Izraelem, ogłoszone w czwartek, to początek projektu Arrow 3. Szacuje się, że koszt budowy systemu w Niemczech wyniesie prawie cztery miliardy euro.

Niemcy i Izrael doszli do porozumienia w kwestii zakupu przez Berlin systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Ministrowie obrony obu państw, Boris Pistorius i Joaw Galant, złożyli podpisy na odpowiedniej deklaracji intencji w stolicy Niemiec, Berlinie.
Dodatkowo, urzędy zamówień publicznych obu krajów również zawarły porozumienie dotyczące rozpoczęcia produkcji systemu Arrow 3. Ta umowa jest postrzegana jako ważny krok w dalszym wzmacnianiu stosunków między Niemcami a Izraelem.
System ten ma na celu zapewnienie Niemcom i ich sąsiadom lepszej ochrony przed potencjalnymi atakami rakietowymi.
Pociski rakietowe zostały skonstruowane z myślą o zestrzeliwaniu wrogich rakiet o dalekim zasięgu na wysokości przekraczającej 100 kilometrów. Według źródeł izraelskich, koszt tego systemu wynosi niemal cztery miliardy euro, co stawia tę transakcję na szczycie listy największych zakupów zbrojeniowych w historii Izraela.
Arrow 3 jest wynikiem wspólnego wysiłku Izraela i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. W ubiegłym miesiącu, Stany Zjednoczone udzieliły swojej zgody na sprzedaż tego zaawansowanego systemu obronnego.
W czerwcu, komisje budżetowa i obrony Bundestagu jednomyślnie poparły zakup tego systemu. Finansowanie projektu będzie pochodzić z specjalnego funduszu o wartości 100 miliardów euro, który został ustanowiony przez Niemcy w odpowiedzi na rosyjską interwencję w Ukrainie.
Według informacji udostępnionych przez Ministerstwo Obrony, nowy system, który Niemcy zakupili, ma być wstępnie przygotowany do użycia i rozmieszczenia w ciągu około dwóch lat. Plan zakłada, że Niemcy będą dysponować trzema takimi systemami. Pełną zdolność do ich użycia Niemcy zamierzają osiągnąć do roku 2030.

Źródło

Skomentuj artykuł: