Branża cyfrowa rozpoczyna konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje do programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy w latach 2021-2027. Jak poinformowali podczas poniedziałkowego briefingu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski, potrwają one do 25 maja.

Wiceminister Waldemar Buda ocenił, że "w obecnej sytuacji wynikającej z pandemii jeszcze bardziej doceniliśmy, jak ważny jest łatwy dostęp do szybkiego internetu. To dzięki niemu możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług czy robienie zakupów bez wychodzenia z domu".

Buda powiedział również, że "zapoczątkowane podczas pandemii procesy będziemy kontynuować. Z pomocą Funduszy Europejskich wejdziemy w kolejny etap cyfrowej transformacji kraju".

Według jego zapowiedzi w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej dzięki funduszom na rozwój cyfrowy w dalszym ciągu mają być rozwijane usługi cyfrowe. Budowane mają być również wysokie kompetencje cyfrowe i cyberbezpieczeństwo, a także rozwijana sieć szerokopasmowego internetu. Do dyspozycji w ramach nowej perspektywy budżetowej UE ma być 2 mld euro.

"Myślę, że tymi środkami oraz środkami z KPO sprawimy, że dostęp do internetu w Polsce nie będzie już problemem"

powiedział Buda, odnosząc się do kwestii rozbudowy sieci łączności światłowodowej. Jak dodał, administracja liczy na zaangażowanie w konsultacje, które przyniosło pozytywne doświadczenia w ramach innych programów.

Minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski stwierdził, że udało się dobrze zagospodarować środki z perspektywy, która jeszcze trwa (na lata 2014-2020 - PAP). Jak przypomniał, w mijającej perspektywie spożytkowano prawie 4 mld zł. W wyniku podejmowanych działań połączenie z szybkim internetem zyskało ponad 2 mln gospodarstw domowych, zbudowano prawie 120 tys. km nowych sieci internetowych, dostęp do sieci zyskało również ponad 11 tys. szkół, a prawie 4,5 tys. szkół otrzymało nowy sprzęt komputerowy.

"Nowy projekt będzie bezpośrednią kontynuacją tych działań, które prowadziliśmy"

powiedział Zagórski i wskazał m.in. kontynuację prac nad budową cyfrowej e-administracji, która według niego kilka lat temu opierała się na rozproszonych usługach, dziś połączonych w ramach portalu GOV.PL.

Według Zagórskiego środki w ramach nowego programu mają być "co do zasady rozdzielane w trybie konkursowym".

Wiceminister Waldemar Buda pytany o to, kiedy trafią do Polski pierwsze pieniądze w ramach programu powiedział, iż "zakładamy że na przełomie roku pierwsze środki będą do nas trafiały".

Zagórski, zapytany o to, czy po inwestycjach zaplanowanych w ramach nowej perspektywy UE na mapie Polski zostaną białe plamy z brakiem łączności z internetem szerokopasmowym stwierdził, że "będą takie miejsca, gdzie wsparcie budowy nie będzie powodowało opłacalności czy atrakcyjności takich inwestycji (w infrastrukturę łączności), a możliwość sfinansowania tego przez użytkowników końcowych jest zbyt mała". Według niego program unijny będzie wspierany przez środki z KPO, "gdzie będziemy mieli blisko 6 mld zł na wsparcie inwestycji w budowie sieci szerokopasmowych".

W ramach działań na rzecz cyberbezpieczeństwa, o które pytała podczas briefingu PAP, minister Zagórski wymienił wsparcie cyberbezpieczeństwa cywilnego w sektorze przedsiębiorstw i administracji. Wśród podejmowanych działań mają być m.in. podnoszenie kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa i wzmacnianie jego systemu instytucjonalnego, działania te zaś mają być "częściowo komplementarne z KPO". Będą powstawały CSIRT-y sektorowe (centra reagowania na incydenty teleinformatyczne), prowadzona ma być rozbudowa systemów bezpieczeństwa w podmiotach administracji, według ministra mają być również rozbudowywane usługi w branży cyberbezpieczeństwa.

Według zapowiedzi wiceministra Waldemara Budy i ministra Zagórskiego konsultacje w sprawie nowego unijnego programu potrwają do 25 maja

Źródło

Skomentuj artykuł: