Hipotermia lecznicza noworodka podczas transportu po raz pierwszy w Polsce

10 listopada br. przejdzie do historii polskiej neonatologii jako dzień, w którym po raz pierwszy zastosowano hipotermię leczniczą podczas transportu noworodka. Dziewczynka urodzona w Nowej Soli, u której doszło do niedotlenia mózgu, dzięki nowoczesnemu sprzętowi ufundowanemu przez Generali Polska i Fundację The Human Safety Net, została poddana tej terapii w trakcie transportu do ośrodka we Wrocławiu, który mógł zapewnić dalsze leczenie. Jak najwcześniejsze wprowadzenie noworodka w stan hipotermii ma niebagatelne znaczenie dla obniżenia ryzyka wystąpienia skutków niedotlenienia.

Dziewczynka urodziła się w niedzielę 10 listopada w Nowej Soli. W okresie okołoporodowym stwierdzono u niej niedotlenienie mózgu. Donoszony noworodek w pierwszych godzinach życia musi w takich przypadkach trafić na oddział szpitala, który ma możliwość zastosowania leczniczej hipotermii. Takich ośrodków w całym kraju jest 28. Dziewczynka pierwotnie miała zostać przetransportowana do szpitala w Zielonej Górze, jednak zarówno tam, jak również w ośrodku w Poznaniu, do aparatury leczącej hipotermią były podłączone już inne noworodki. Dlatego dziecko zostało przewiezione do Szpitala we Wrocławiu.

- To dwie godziny plus kolejna godzina na przygotowanie małego pacjenta. W takiej sytuacji im wcześniej zastosuje się hipotermię, tym lepiej, dlatego postanowiliśmy zastosować hipotermię w karetce pogotowia. Mogliśmy zrobić wszystko, co medycyna światowa może zaoferować na pierwszym etapie, tylko dlatego, że ostatnio dostaliśmy odpowiedni sprzęt do stosowania hipotermii leczniczej w karetce neonatologicznej 

mówi lek. med. Marzena Michalak-Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii zielonogórskiego szpitala.

Okno terapeutyczne to maksymalnie 6 godzin od urodzenia. Im szybciej zapewnimy dziecku leczenie, tym mniejsze jest ryzyko skutków niedotlenienia, m.in. mózgowego porażenia dziecięcego. Dlatego już w karetce temperatura noworodka została obniżona do 33,5 stopni. Po trzech dobach leczenia hipotermią w warunkach stacjonarnych, dziecko jest stopniowo ocieplane, aż temperatura podniesie się do normy. W tym czasie przebywa w śpiączce farmakologicznej, z której potem jest wybudzane.

Ekipa karetki N ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze jako pierwsza w kraju wykorzystała metodę hipotermii w transporcie noworodka. Było to możliwe dzięki zastosowaniu sprzętu, który zaledwie przed miesiącem trafił do placówki w ramach pierwszego w Polsce projektu hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym. Szpital w Zielonej Górze jest jedną z trzech placówek, którym Generali Polska i Fundacja The Human Safety Net, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, podarowały innowacyjne urządzenie Tecotherm Neo. Sprzęt, który prowadzi bieżący monitoring temperatury noworodka otrzymały również szpitale w Poznaniu i Bydgoszczy.

Źródło

Skomentuj artykuł: