Nowy model sztucznej inteligencji GPT-4o dla wszystkich

OpenAI ogłosiło swój najnowszy model AI z dużo większymi możliwościami niż poprzedni. Zamiarem firmy było to, by był on jeszcze bardziej inteligentny oraz łatwiejszy w użyciu. Co ważne, będzie on częściowo dostępny również w wersji bezpłatnej.

Nowy model, GPT-4o, to ulepszona wersja GPT-4, wprowadzonego na rynek rok temu. Będzie on dostępny dla wszystkich. Nowa modyfikacja rozwija ChatGPT w osobistego asystenta, który może prowadzić rozmowy w czasie rzeczywistym, interpretować tekst i obrazy oraz uczyć się z poprzednich interakcji. 

Będzie również mógł wchodzić w interakcje za pomocą tekstu i „wizji”, co oznacza, że może przeglądać zrzuty ekranu, zdjęcia, dokumenty lub wykresy przesłane przez użytkowników i prowadzić o nich rozmowę.

Mira Murati z OpenAI podkreśla, że ta aktualizacja sprawia, że korzystanie z ChatGPT staje się jeszcze bardziej naturalne i wygodne. Nowa wersja jest odpowiedzią OpenAI na rosnącą konkurencję w dziedzinie sztucznej inteligencji, gdzie Google i Meta również rozwijają potężne modele językowe do różnych zastosowań.

OpenAI przedstawiło GPT-4o przed konferencją Google I/O, podczas której nastąpi prezentacja nowych aktualizacji modelu Gemini. Podobnie jak GPT-4o, Gemini Google'a jest multimodalny i interpretuje tekst, obrazy i dźwięk. Ta aktualizacja poprzedza także spodziewane ogłoszenie dotyczące AI przez Apple. 

Microsoft, który zainwestował miliardy dolarów w OpenAI, będzie mógł wkrótce skorzystać z nowej wersji GPT. Podczas prezentacji ChatGPT prowadził rozmowy, odpowiadając na pytania matematyczne, opowiadał bajki i udzielał porad dotyczących kodowania. Model potrafił też rozpoznawać emocje użytkowników i reagować na nie. Demonstracja pokazała także możliwość prowadzenia rozmów wielojęzycznych, z obsługą ponad 50 języków.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, nazwał nowy tryb głosowy i wideo „najlepszym interfejsem komputerowym, z jakiego kiedykolwiek korzystał”. Z kolei Mira Murati z OpenAI zapowiedziała uruchomienie aplikacji komputerowej ChatGPT z możliwościami GPT-4o oraz udostępnienie go programistom. Aktualizacje mają być wprowadzane stopniowo, a użytkownicy bezpłatnego ChatGPT będą mieli ograniczoną liczbę interakcji z GPT-4o. Płatni użytkownicy będą mieli dostęp do większej liczby wiadomości. 

Zaktualizowana wersja ChatGPT ma przyciągnąć jeszcze większą liczbę użytkowników w dobie integracji sztucznej inteligencji z produktami konsumenckimi Google i Meta.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: