Państwo chce zainwestować w producenta satelitów

Rząd RP planuje kupić udziały w polsko-fińskiej spółce Iceye produkującej systemy satelitów rozpoznawczych, które obecnie są wykorzystywane przez Ukrainę do śledzenia ruchów rosyjskich wojsk – podał „Financial Times”. Wartość inwestycji nie jest znana.

Prezes firmy Rafał Modrzewski powiedział brytyjskiemu dziennikowi, że „rozmowy w Warszawie dotyczące nabycia udziałów Iceye są na końcowym etapie”. Ujawnił, że inwestycja ma zostać sfinansowana przez Bank Rozwoju.

Nowa umowa ma być kontynuacją majowego zakupu przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej sześciu satelitów za 230 mln dolarów. Sprzęt ten pozwala na wykonywanie zdjęć satelitarnych w nocy i przy dużym zachmurzeniu, czego nie potrafią konwencjonalne satelity optyczne.

Założona w 2014 r. przez Modrzewskiego i Pekkę Laurilę, studentów fińskiego Uniwersytetu Aalto, firma była początkowo dostawcą zdjęć przemieszczających się bloków lodu dla arktycznych firm żeglugowych. Spółka zmieniła swoje usługi wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., kiedy to zaczęła dostarczać Kijowowi zdjęcia ruchów wojsk wroga. W ubiegłym roku Iceye podpisała memorandum mające na celu zacieśnienie współpracy ze stroną ukraińską.

Jak poinformował „FT”, do tej pory firma umieściła na orbicie 54 satelity, z czego połowa obsługuje siły zbrojne Holandii, Finlandii, Brazylii oraz Portugalii. Koszt produkcji każdego z nich wynosi ok. 20 mln USD.

Spółka podpisała umowę partnerską dotyczącą integracji swoich satelitów z jednostkami produkowanymi przez brytyjski koncern BAE System. Ponadto stworzyła spółkę joint venture ze Space42 w celu uruchomienia produkcji swojego sprzętu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Modrzewski powiedział, że Iceye produkuje obecnie ok. 25 satelitów rocznie i chce zwiększyć tę liczbę do 100 lub nawet 150. Jak podkreślił, oznacza to, że spółka będzie potrzebowała „znacznego dodatkowego kapitału” poza inwestycją polskiego rządu.

Większość satelitów Iceye został wystrzelona z bazy Vandenberg w Kalifornii i z Przylądka Canaveral na Florydzie, ale także z Indii i Nowej Zelandii. Obecnie firma posiada zakłady produkcyjne w Finlandii, Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. W maju Iceye utworzyło kolejną spółkę joint venture z Rheinmetall, co oznacza rozpoczęcie produkcji sprzętu także w Niemczech.

Źródło